Bağdat yine cehennemi yaşadı

Bağdat yine cehennemi yaşadı
Bağdat yine cehennemi yaşadı

Çalışma, İçişleri, Maliye Bakanlıkları çevresindeki binalar enkaza döndü. Güzel Sanatlar Yüksek Okulu öğrencilere mezar oldu. FOTOĞRAF: AP

Bağdat'ta dün bombalı dört araç ve bir intihar bombacısıyla düzenlenen eşzamanlı saldırılarda en az 127 kişi öldü, 448 kişi yaralandı. Saldırı ABD'nin Afganistan'a yüklendiği ve Irak seçim tarihinin belirlendiği zamana denk geldi

BAĞDAT - Irak’ta aylardır süren belirsizliğin ardından nihayet genel seçimin 7 Mart’ta yapılması kararlaştırılırken başkent Bağdat dün cehennemden bir gün daha yaşadı. Beş ayrı bölgede eş zamanlı saldırılar en az 127 kişinin ölmesi, 448 kişinin yaralanmasına yol açtı.

Çocuk ve öğrenciler öldü
Devlet başkanı ve iki yardımcısından oluşan Başkanlık Konseyi’nin seçim tarihini ilan etmeye hazırlandığı sırada başkent bombalı saldırılarla sarsıldı. Saldırılardan dördü bomba yüklü araçlarla, biri intihar bombacısı kullanılarak gerçekleştirildi. Araçlarla düzenlenen saldırılardan ilki Çalışma ve İçişleri Bakanlıklarının bulunduğu bölgede, ikincisi Mansur bölgesindeki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nun önünde, üçüncüsü Kahire semtindeki Nida Camiisi’nin önünde, dördüncüsü Şorca bölgesindeki kışlada meydana geldi. İntihar saldırısı ise Dora semtindeki polis noktasını hedef aldı. İçişleri ölü sayısını 127, yaralı sayısını 448 olarak verirken kurbanlar arasında çok sayıda çocuk, kadın ve üniversite öğrencisi var.
Bağdat Operasyonları Sözcüsü Tümgeneral Kasım Ata, Mansur’daki saldırıda Maliye’nin yeni binası ile temyiz mahkemesinin hedef alındığını belirtirken Yüksek Adalet Meclisi sözcüsü Abdusettar Bayraktar, mahkeme çalışanlarının yanı sıra bitişikteki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’dan öğrencilerin hayatını kaybettiğini belirtti. Dora’daki saldırılarıda üç polisle birlikte yakınındaki teknik okuldan 12 öğrenci öldü. Yaralılardan Muhammed Abdurrıza yaşadıklarını “Patlamadan saniyeler önce bir dükkana girmiştik. Tavan üzerimize çöktü, bilincimizi yitirdik. Her yerden siren sesleri geliyordu” diye anlattı.
Kimsenin üstlenmediği saldırılarda C4 patlayıcılar kullanıldı.  Yerde çukurlar oluşturup araçları hurdaya çeviren saldırılar nedeniyle Bağdat seması karardı. Yetkililer ‘Kaide işi’ derken, Şii kökenli Devlet Başkan Yardımcısı Adil Abdülmehdi, “Halk ve siyasilerin başarısından hayalkırıklığına uğrayan çetelerin canice eylemleri” yorumunu yaptı.
Son büyük saldırı 25 Ekim’de Adalet Bakanlığı önünde 155 kişinin canını almıştı. Ağustosta Dışişleri ve Maliye Bakanlıklarının önündeki saldırıda 100 kişi ölmüştü. Bağdat bu saldırıdan Suriye’de konuşlu Saddam yanlılarını sorumlu tutmuştu. 2003’deki işgalden bu yana en kanlı eylem ise 2007’de Sinjar’da 500 kişinin öldüğü saldırılardı. Saldırıya dünyadan kınama yağarken Türkiye de ‘terör eylemini şiddetle’ kınadı. (Dış Haberler)