Bağdat'a gitmeyen ABD'li diplomat işten atılacak

ABD Dışişleri Bakanlığı, işgal altında şiddete teslim Irak'a gönderecek diplomat bulamayınca mecburi hizmete sarıldı. Dışişleri, diplomat adaylarına 'ya Bağdat'a ne gidersin ya da işten atılırsın' dedi.

WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanlığı, işgal altında şiddete teslim Irak'a gönderecek diplomat bulamayınca mecburi hizmete sarıldı. Dışişleri, diplomat adaylarına 'ya Bağdat'a ne gidersin ya da işten atılırsın' dedi. Bakanlığın insan kaynakları müdürü Harry Thomas, 250-300 bakanlık personeline Bağdat Büyükelçiliği'ndeki 50 pozisyon için 'başlıca aday' olduklarını bildireceklerini belirtip ekledi: "Görevi reddedenler hakkında işten atma dahil farklı seçenekleri düşüneceğiz."
Thomas'a göre yarın kendilerine talimat gelecek adaylar 10 gün içinde yanıtlarını verecek. 12 Kasım'da toplanacak değerlendirme kurulu sadece ciddi bir sorun ya da sağlık sorununu ret için geçerli bahane sayacak. Kadrolar gönüllülerle dolmazsa komite uygun kişileri belirleyecek. Diplomatlar, iki kat maaş önerildiği halde can korkusu ve ailelerini geride bırakma zorunluluğu nedeniyle Irak'ı istemiyor.
On binlerce askerde beyin hasarı
Öte yandan Irak ve Afganistan savaşlarına katılan ABD ve Britanya askerlerine gizli bir miras kalıyor: Beyin hasarı. Britanya Savunma Bakanlığı, patlayan bombaların yaydığı yüksek ses basıncı ve şok dalgalarının binlerce askerin beyninde hasar bıraktığından korkuyor. ABD ordusu doktorları da askerlerin yüzde 20'sinin hafıza kaybı, depresyon ve korkuya yol açabilen 'hafif travmatik beyin yarası'ndan (mTBI) mustarip olduğunu rapor ediyor. ABD raporlarına bakılarak, en az 20 bin Britanya askerinin de beyninde hasar olabileceği tahmin ediliyor. Önde gelen bir Amerikalı uzman, mTBI vakalarından yüzde 15'inde tedavinin mümkün olmadığını söyledi. (Washington Post, Guardian)