Bağdat'ta acı öfkeye dönüştü

Irak'ta önceki gün Bağdat'ta 196, ülke genelinde 230'dan fazla kişinin öldüğü saldırılarla işgalden beri en kanlı gün yaşanırken, dün Iraklılar sevdiklerinin cesetlerinin derdine düştü.

BAĞDAT - Irak'ta önceki gün Bağdat'ta 196, ülke genelinde 230'dan fazla kişinin öldüğü saldırılarla işgalden beri en kanlı gün yaşanırken, dün Iraklılar sevdiklerinin cesetlerinin derdine düştü.
Bağdatlılar, yakınlarının yanıp kavrulmuş, parçalanmış, tanınmayacak haldeki cesetlerini almak için morglara akın etti. Sevdiklerini yüzüğünden, paramparça olmuş elbise kalıntılarından ya da dişlerinden tanımaya çalıştılar. Cesedin kendi yakını olup olmadığından tereddüt edenler yeni bir ipucu için tekrar tekrar bakındı. Yıkılmış bir ağabey, iki çocuk babası kardeşi Ali Muhammed'e ait olduğu kanaatine vardığı cesedi gösterip, "O olmasa bile alıp gömeceğiz" dedi. 140 kişinin öldüğü Sadriye'de patlamanın olduğu pazara gidenler geride kalan parçaları bulmak için dolaşıp dururken, 65 yaşındaki Ebu Adnan, ölen oğlu için gözyaşı döküp haykırdı: "Allah büyük. Polis nerede, ordu nerede. Kontrol noktasından geçen aracı görmediler mi?"
Dizleri üzerine çöken 38 yaşındaki Ekral Abdullah, "Bir trajedi, burada sanki volkan patladı. Kavrulmuş cesetler hâlâ bükülmüş araçlar içinde" dedi. Cenazeler de öfke seli ve protesto gösterilerine sahne oldu.
ABD'nin Bağdat'ı 80 bin Irak ve Amerikan askeriyle güvenlik çemberine alma planı da Iraklıların gözünde tuzla buz oldu. Çünkü Sadriye ile 35 kişinin öldüğü Sadr semti güvenlik planının başarılı olduğu yerler diye reklam ediliyordu. Irak İslam Partisi vekili Nasır Ani, "Planın kusuru büyük. Sadriye Sünni, Arap, Kürtlerin birlikte yaşadığı başkentin tarihi bölgesi. Üç kez bombalandı. Güvenlik artırılmalıydı. Savsaklama var" diye çıkıştı. Asi Şii lider Mukteda Sadr'ın temsilcisi Bassem Athari, saldırıların sorumlusunun ABD olduğunu söyledi. 28 yaşındaki İmad Besim, "Polis ve askerin yaptığı sadece kontrol noktasında trafik yaratmak. İki aracı birbirinden ayıramıyorlar. Bomba yüklü araç buraya nasıl girdi? Bu nasıl güvenlik planı?" dedi
Maliki: İnkârcı vampirler
ABD ordu sözcüsü Tuğamiral Mark Fox ise "Hayal kırıklığı var ama bozulma yok" savunmasını yaptı. Yıl sonunda tüm Irak'ta güvenliği devralma vaadi savuran Başbakan Nuri Maliki, saldırganları 'şeytanın askerleri' ve 'inkârcı vampirler' diye niteleyip Sadriye'den sorumlu komutanın tutuklanması emri verdi. Kaide bağlantılı olduğu öne sürülen 'Irak İslam Devleti' adlı örgüt, cumartesi kaçırdığı 20 Iraklı polisi öldürdüğünü duyurdu. Örgüt, infaz görüntülerini de yayımladı. Bir 'İslami kabine' kurduğunu da açıklayan örgüt, Kaide'nin Irak lideri Ebu Hamza El Muhacir'e 'Savaş Bakanlığı'nı verdi. Dün Bağdat'ın Şii bölgesi Cedriye'deki saldırıda ise 12 kişi öldü. (Dış Haberler)