Bağdat'ta öfke ve gözyaşı

Bağdat'ta Şiilerin yaşadığı Sadriye bölgesini önceki akşam kana bulayan intihar saldırısının büyüklüğü gün ışıyınca daha da netleşti. Bomba yüklü bir kamyonun patlamasıyla çöken iki binadan çok sayıda ceset çıkarıldı. En az 135 kişinin öldüğü, 300 kişinin yaralandığı saldırıda yakınlarını kaybedenler tepkili: Hükümet nerede, güvenlikten bahseden liderler nerede, ABD askerleri nerede?..

BAĞDAT - Irak'ın başkenti Bağdat'ta Şii semti Sadriye'yi önceki akşam kana bulayan saldırı geride öfke seli bıraktı. En az 135 kişinin öldüğü, 300'den fazlasının yaralandığı saldırının ardından felaketin büyüklüğü günün ışımasıyla daha da netleşti.
Patlamanın olduğu pazaryeri savaş alanına dönerken, sokaklar enkaz yığınlarıyla doluydu. Bölgeye akan yüzlerce Şii, enkazda yakınlarından bir iz bulmaya çalıştı. Arama-kurtarma ekibinden Haydar Atbi, "Çöken iki binada 13 aile yok oldu. Kurtulan yok. Semtin tekrar canlanacağına dair umudum da yok" dedi. Enkazda yakınlarını arayan Abdullah da öfkeliydi: "İki ayda ikinci olay. Kontrol noktaları nerede? Güvenlikten bahseden liderler nerede? Patladığında lokantadaydım, nükleer bomba gibi kulakları sağır eden bir sesti. Pazardaki herkes, çevre binalarda yaşayanlar hemen öldü." Bir başka Iraklı, "Hükümet nerede? Maliki bunu görsün, Talabani bunu görsün. Burada hiç Amerikalı görüyor musunuz? Güvenlik planı nerede" diye isyan ediyordu.
Şam'a ağır suçlama
Önceki gün Kerkük'te meydana gelen sekiz patlamanın sorumluluğunu Kaide üstlendi. Dün Bağdat'ta düzenlenen saldırılarda 15 kişi ölürken, Şii Irak hükümeti Suriye'yi suçladı. Hükümet sözcüsü Ali Dabbah, "Irak'ta düzenlenen saldırıların ve suç eylemlerinin yüzde 50'sinin Suriye'den gelen aşırı uçlardaki Arap Sünniler tarafından düzenlendiği konusunda kanıtlar var" derken, Şam bu suçlamayı reddetti. ABD ordusu da son iki haftada direnişçilerin dört helikopteri düşürdüğünü açıkladı.
Arap diplomat pes etti
Bu tablo karşısında Arap Birliği'nin Irak'ta uzlaşma imkânlarını araştırmak için atadığı özel temsilci Muhtar Lamani pes etti. Sekiz aydır sürdürdüğü görevinden istifa eden Lamani, "Artık daha fazla Iraklıların cenazelerinin mezarlığa götürüldüğünü seyretmek istemiyorum" dedi. Lamani, Şii, Sünni ve Kürt liderlerle görüştüğünü belirtip, "Hepsi Irak'tan bir şeyler almak istiyor, kimse Irak'a bir şey vermeye hazır değil" şikâyetinde bulundu. Faslı diplomat, "Arap hükümetleri Irak Ay'daymış gibi ilgisiz kaldı. Bir iç savaş çıkarsa bölgedeki her şeyi yakacaktır" uyarısı yaptı. (afp, bbc, ap)