Bağdat'ta üniversite öğrencileri hedef

Ortalığı savaş alanına döndüren patlamadan sonra çıkan yangına itfaiyeciler müdahale etti.


Kampüste katliam

Irak'ta dün yine kan gövdeyi götürdü. Öğrencilerinin çoğunluğu Şii olan Mustansiriyah Üniversitesi'ne gelen intihar eylemcisi bomba yüklü yeleğini patlatınca en az 40 genç yaşamını yitirdi. 30'dan fazla kişi de ağır yaralandı. Olay yerine gelen aileler sinir krizleri geçirdi.

BAĞDAT - ABD Başkanı George W. Bush'un yeni planı uyarınca Bağdat'ta yürütülen güvenlik operasyonunun ilk 10 gününün Irak Başbakanı Nuri Maliki tarafından büyük başarı olarak sunulmasının ardından kan gövdeyi götürdü. Dün öğrencilerinin çoğu Şii olan Mustansiriyah Üniversitesi'nin Ekonomi ve
İş İdaresi Fakültesi'ne intihar saldırısında, genç kızlarla delikanlılardan oluşan bir grup havaya uçtu. En az 40 kişinin öldüğü saldırıda ortalık kan gölüne dönerken etrafa ceset parçaları saçıldı. Bu manzarada sevdiklerini arayanlar, cinnet noktasına geldi. Bir baba, Bush'un planına atıfla "Bizi sattılar" diye feryat etti. Çoğu kız olan 35 yaralının durumu ağır. Ayrıca İran elçiliği yakınında patlama olurken, Bağdat'ta dün yedi kişi daha öldürüldü. Önceki gün Kaide karşıtı camiye düzenlenen saldırıda ölü sayısı 56, yaralı sayısı 103'e çıktı.