Bağdat'ta yeni 'Haşimi krizi' yolda

Bağdat'ta yeni 'Haşimi krizi' yolda
Bağdat'ta yeni 'Haşimi krizi' yolda
Irak'ın Sünni Maliye Bakanı İsavi'nin ev ve ofisi basıldı. 150 bakanlık koruması tutuklandı. Baskın için Şii Başbakan Maliki'yi suçlayan İsavi "Bu çetecilik" dedi.

BAĞDAT / EL ARABİYE -AP

Siyasi gerilimin yüksek seyrettiği Irak, Sünni Rafi İsavi’nin başında olduğu Maliye Bakanlığı’na önceki gün düzenlenen ve 150 korumanının tutuklandığı baskınla yeni bir krize gömüldü. İsavi’nin 10 özel koruması dâhil bakanlık korumalarının tümünün ‘antiterör operasyonu’ kapsamında tutuklanması, Sünnileri ayaklandırdı. Korumalarının bir milis gücü tarafından kaçırıldığı’ suçlaması yapan İsavi ise Şii Başbakan Nuri Maliki’nin istifasını istedi. Bakan’ın üyesi olduğu El Irakiye Bloku da, ‘diktatörleşen’ Maliki’nin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi’ye yönelik politikasını bu kez İsavi üzerinde denediği ve Sünnileri tasfiyeye çalıştığı suçlaması yaptı. Blok ayrıca, yanlılarını protesto için sokağa inmeye çağırdı. Maliki ise tutuklamaların bağımsız soruşturma sonucu yapıldığını savundu.

Talabani gitti, baskın geldi
Bağdat’taki baskının, ‘birleştirici figür’ görülen Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin tedavi için Almanya ’ya götürüldüğü gün yapılmasıdikkat çekti. Ayrıca ‘terör suçlarından’ gıyabında yargılanıp idama mahkûm edilen Haşimi ve korumaları hakkındaki sürecin de Aralık 2011’de benzer bir baskınla başladığı hatırlatıldı.
Yüksek Yargı Konseyi sözcüsü Abdülsettar Bayraktar ise çarşamba günü İsavi’nin koruma amirinin, bazı zanlıların itirafları üzerine tutuklandığını açıkladı: “Koruma amiri, terörist saldırılarda yer aldığını itiraf etti. Bu itiraf üzerine diğer tutuklamalar yapıldı.” Siyasi ve mezhepsel tansiyonu arttıracağı kesin olan baskın sonrası İsavi, Maliki’ye dair zehir zemberek açıklamalar yaptığı bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Sünni Başbakan Yardımcısı Salih Mutlak ve Meclis Başkanı Usame Nuceyfi’nin de katılması, güç gösterisi olarak yorumlandı. İsavi, ‘rakiplerini zayıflatmak için bu tip eylemlere başvurup hukuk ile milli birlik ilkesini hiçe sayan Maliki’nin devleti nereye götürmeye çalıştığını bilemediği’ eleştirisi yaptı: “Korumalarımın güvenliğinden Maliki’yi sorumlu tutuyorum. Maliki‘nin kurumlara saygısı yok ve krizsiz yaşayamıyor. Bu bir hükümet üslubu değil çete davranışı. Maliki devlet adamı gibi davranmıyor. Koruma amirimin tutuklandığını öğrenince Maliki’yi aradım, ‘araştıracağım’ dedi. Ancak anlaşılan, araştırmayı bu baskınla yaptırdı. ‘Milisler’ diye nitelendirdiğim askeri güç, yasadışı bir baskınla korumaları kaçırdı. Maliki bundan haberi olmadığına inanmamı mı istiyor? Bu kasıtlı ve planlı bir eylem. Maliki’den kaçırılanların derhal bırakılmasını ve kendilerinden özür dilenmesini istiyorum. Maliye binası şu an korumasız. Evim de basıldı. Ama korumasız kalsam da tek başına yoluma devam edeceğim. Bu böyle süremez. Maliki istifa etmeli ve hükümet için güven oylaması yapılmalı.”

Sünniler eylemde

Mutlak da, İsavi’nin ekibine dair soruşturmanın, bağımsız olarak denetlenmesi aksi halde ‘El Irakiye’nin sadece koalisyondan değil siyasetten çekilebileceği’ tehdidi savurdu. Baskı, Sünni bölgelerinde de eylemlerle protesto edilirken, göstericiler Maliki’nin Sünniler ve simge Sünni politikacıları hedef almaktan vazgeçmesini istedi.
ABD kaygılı, elçi devrede
Son birliğini 2011 sonunda ülkeden çeken ABD de, o dönemden beri patlayan krizlere yenisinin eklenmesinden kaygılı. Büyükelçi Robert Beecroft’un durumu yatıştırmak için taraflar nezdinde çaba gösterdiği belirtildi. 


Cameron’dan Noel ziyareti

Britanya Afganistan’dan büyük oranda çekilmeye hazırlanırken Başbakan David Cameron ülkedeki Britanya askerlerine sürpriz Noel ziyaretinde bulundu. Helmand’daki Bastion Üssü’nde askerlerle sohbet eden Cameron“Afgan ordusu iyi yolda. Britanya’nın çekilmesi Afgan güçlerine güvenin işareti” dedi.

Britanya, Iraklı işkence mağdurlarına
milyonlarca dolar tazminat ödüyor

Londra, 2003-2011 arasındaki işgal döneminde Britanya askerlerinin yasadışı yollarla kendilerini gözaltına alıp işkence ettiğini savunan 200’den fazla Iraklıya 23 milyon dolara yakın tazminat ödedi. Savunma Bakanlığı, son 5 yılda gelen 205 şikayet sahibine tazminat ödendiğini açıkladı. Sadece bu yıl 162 Iraklıya ödenen tazminat 10 milyon dolara yakın. Gelecek yıl şikayetlerin sayısının 700’ü bulması bekleniyor. Şikayetleri incelemek için 2010’da Irak Tarihi İddialar Ekibi’ni kuran Bakanlık, Irak’ta görevli 120 bini aşkın askerin büyük kısmının etik değerlere bağlı hareket ettiğini de savundu. Şikayetlerin çoğu sorguda dayak yediklerini, tehdit edildiklerini ve uykusuz bırakıldıklarını söyleyen erkeklere ait.