Bağdat'taki Ban bombadan korkunca...

Irak'ı dün sürpriz bir şekilde ziyaret eden BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, tam Irak'ın artık daha güvenli bir yer olduğundan bahsederken yanıbaşında patlamalar olunca korkulu anlar yaşadı.

BAĞDAT - Irak'ı dün sürpriz bir şekilde ziyaret eden BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, tam Irak'ın artık daha güvenli bir yer olduğundan bahsederken yanıbaşında patlamalar olunca korkulu anlar yaşadı. Ban, Irak Başbakanı Nuri Maliki'yle basın toplantısı yaparken 50 metre öteye bir havan topu mermisi düştü. Patlama sesiyle irkilen ve kürsünün arkasına eğilen Ban'ın korku dolu gözlerle sağa sola baktığı görüldü. Birkaç dakika önce 'yakın gelecekte daha güvenli ve müreffeh bir Irak göreceğine inandığını' söyleyen Güney Koreli diplomat kısa sürede kendini toparlarken, hemen yanında duran Maliki istifini bozmadı. Ban'ın bu hali toplantıyı canlı olarak yayımlayan Irak Devlet Televizyonu tarafından ekrana yansıtılırken, boş araziye düşen havan topunun iki güvenlik görevlisinin yaralanmasına yol açtığı belirtildi.
İkili patlama sonrası soruları yanıtlamayı sürdürdü.
Ama korkusunu yenemeyen Ban bir ara yardımcılarından birine "Her şey yolunda mı?" diye sordu. Maliki'nin "Sorun yok" yanıtı vermesi üzerine basın toplantısı bir süre daha devam etti. Ancak Ban'ın tedirginliğini atamadığını fark eden Maliki "Sanırım bu kadarı yeterli" diyerek basın toplantısını bitirdi. (Dış Haberler)