Bağdat'tan İstanbul'a

Irak'ın komşuları ve ABD, Bağdat toplantısında buluştu. Elçiler ve bakan yardımcıları düzeyindeki toplantıda Irak Başbakanı Maliki, "Bölge ülkeleri, belirli bir mezhebi, etnik grubu ya da partiyi destekleyerek, Irak'a müdahale etmesin" dedi. Dışişleri bakanları düzeyindeki bir sonraki toplantının G- 8'i de kapsayacak şekilde gelecek ay İstanbul'da yapılması planlanıyor.

BAĞDAT - Irak batağındaki Bush yönetimi, dün Bağdat'ta düzenlenen komşu ülkeler toplantısında 'şer ekseni'ne yerleştirip hedef seçtiği İran ve Suriye ile ilk kez aynı masaya oturup tartıştı. Bağdat sürecinin nisanda İstanbul'da düzenlenecek toplantıyla devam ettirilmesi planlanıyor.
Dün Bağdat'taki Yeşil Bölge'de büyükelçiler ve dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde gerçekleştirilen konferansa Irak'ın komşuları, BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi, BM, Arap Birliği, Körfez İşbirliği Konseyi ve İslam Konferans Örgütü temsilcileri katıldı. Toplantının ardından Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Irak'ın güvenlik ve istikrarı üzerinde yoğunlaşıldığını, iyi sonuçların elde edildiğini belirtti. Zebari, elde edilen olumlu sonuçlara örnek olarak, 'güvenlik, mülteciler ve enerji gibi alanlarda komiteler kurma kararını' gösterdi.
'Bire bir görüşme olmadı'
Zebari, ABD ve İran heyetleri arasında doğrudan görüşme, toplantı ve tartışma olduğunu da belirtti. Amerikalıların, Suriyelilerle de görüştüklerini kaydeden Zebari, tüm bu görüşmelerin Irak ile sınırlı olduğunu vurguladı. ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Zalmay Halilzad da "İranlılarla doğrudan, başkalarının önünde ve masada konuştum.
Irak'la ilgili kaygılarımızı ilettim" derken, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmed Arakçı "Bire bir görüşme olmadı. Her şey toplantı çerçevesindeydi" vurgusu yaptı.
Tarafların Irak'la ilgili kozlarını ve suçlamaları ortaya koyduğu toplantıda Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin "Bölge ve dünya ülkelerinden, belirli bir mezhebi, etnik grubu ya da partiyi destekleyerek, Irak'ın içişlerine müdahale etmekten kaçınmalarını istiyoruz" çağrısı dikkat çekti. Maliki, "Bölge ülkelerinin mezhepçiliği kışkırtmasına izin vermeyeceğimiz gibi Irak merkezli bir grubun komşu bir ülkeye düşmanlık etmesine de izin veremeyiz. Irak, bölgesel ve uluslararası uzlaşmazlıkların savaş alanına dönüşmemeli" diye ekledi. Halilzad da İran ve Suriye'yi hedef seçerek, "Bu masada temsil edilen hiçbir ülke Irak'ın parçalanmasından fayda görmez, aksine herkes bundan zarar görür" diyerek direnişçi gruplara silah sevkıyatının durması talebini dile getirdi. Arakçı ise ülkesine yöneltilen suçlamaları reddedip, şiddete ABD işgal güçlerinin sebep olduğu yanıtını verdi. ABD'yi ikili oynamakla suçlayan
Arakçı, "Çekilme için takvim ortaya koyarlarsa şiddet sorununun çözülmesine yardımcı olur. İran, Irak'a barış ve istikrar getirilmesine yardım etmeye hazırdır" dedi.
Bağdat İstanbul daveti yapacak
Türkiye'yi Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Çelikkol'un temsil ettiği toplantıda bir sonraki toplantı da tartışıldı. AFP Irak hükümetinin nisanda İstanbul'da dışişleri düzeyinde bir toplantı için komşular ve
G-8 ülkelerine çağrı yapmayı planladıklarını yazarken, Dabbaği nisanda dışişleri seviyesinde bir toplantı olacağını kaydetti. Beyaz Saray, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın böyle bir toplantıya katılabileceğini daha önce açıklamıştı. (Dış Haberler)