Bağımsız Filistin'e ABD ve AB seti

BRÜKSEL - İsrail’i yayılmacı siyasetin vasıtaları Yahudi yerleşimlerini dondurarak müzakere masasına oturmaya ikna edemeyen Filistin Özerk Yönetimi’nin tek taraflı bağımsız devlet ilanı için BM Güvenlik Konseyi’ne başvurma manevrası sonuç vermiyor. Filistinli başmüzakereci Saib Erekat’ın “1967 sınırları ve Doğu Kudüs başkentiyle bağımsız Filistin devletinin tanınması için Güvenlik Konseyi’ne başvuracağız” açıklamasına ABD’nin ardından AB de ‘tanımak için henüz çok erken’ görüşünü beyan etti.
AB Dönem Başkanı İsveç’in Dışişleri Bakanı Carl Bildt “Umarım Filistin’i tanıma pozisyonunda oluruz, ama bunun için önce bir devlet olmalı. Bu nedenle tanımak için biraz erken olduğunu düşünüyorum” dedi. Tek taraflı bağımsızlık ilanı önerisini Erekat’tan önce dile getirmiş AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana da, “Zamanı değil” diyerek çark etti. Daha önce ABD Dışişleri, ‘iki taraf arasındaki müzakerelerin sonucu olarak doğacak bir Filistin devletini destekleyeceğini’ duyurmuştu. Filistinlilere Araplardan bile teşvik gelmedi. BM’deki Arap Birliği yetkilisi Yahya Mahmassani, Filistinlilerin bağımsızlık için ‘münasip zamanı’ beklemek zorunda kalacaklarını söyledi

‘Abbas da Arafat gibi safdışı edilecek’
Erekat ise, yeniden başkan adayı olmama resti çeken Abbas’ın, baskılar boyun eğmediği için İsrail ve ABD tarafından safdışı edilen efsanevi lider Yaser Arafat’ın kaderini paylaşabileceğini iddia etti. Abbas’a eylüldeki Washington ziyaretinde eşlik eden başmüzakereci, “ABD’nin tavrını gördüm. Gördüm ki, eski şarkılar tekrarlanıyor ve geçmişte Arafat’ın başına gelenlerin aynısı, Abbas’ın da başına gelecek” dedi. Mısırlı kaynaklar, Kahire’nin Abbas’ın yerine geçebilecek muhtemel isimlerle ilgili nabız yokladığını öne sürdü. Öne çıkan isimler: Fetih Merkez Komitesi üyelerinden Muhammed Raib Gneym, İsrail’de hapiste bulunan Tanzim lideri Mervan Barguti ve Erekat. (afp)