Bahreyn Şii isyanının eşiğinde

Basra Köfkezi'nde Amerikan yönetiminin kilit müttefiki konumundaki Bahreyn, bir haftadır Sünni azınlığın tahakkümü altındaki Şii çoğunluğun yeniden dirilen asi ruhuna tanık oluyor.

MANAMA - Basra Köfkezi'nde Amerikan yönetiminin kilit müttefiki konumundaki Bahreyn, bir haftadır Sünni azınlığın tahakkümü altındaki Şii çoğunluğun yeniden dirilen asi ruhuna tanık oluyor. Geçen hafta pazartesi 1994'teki isyanın yıldönümünde düzenlenen gösteriyi polisin şiddetle bastırması ve gözyaşartıcı gazdan Ali Cassem adlı birinin ölmesiyle gerilim tırmandı. Ardı ardına gösteriler düzenlenirken polisin müdahalesiyle çatışmalar yaşandı ve bir polis aracı yakıldı.
Bahreyn İnsan Hakları Merkezi'nin verdiği bilgilere göre, isyandan korkan polis, ev ve parti binalarını basarak 39 kişiyi gözaltına aldı. Gösterileri tetikleyen başkent Manama yakınındaki Sanabis köyü de cumartesi günü kuşatma altına alındı. El Vasat gazetesi baskınlarda polisin kırdığı kapılar, gözaltına alınan göstericiler hatta tutuklanırken bıçaklandığı sanılan bir kişinin görüntülerini yayımladı. El Vasat'a göre polis başkentin güneyinde bir camiyi basmakla kalmayıp göstericilere karşı plastik mermi de kullandı. İçişleri Bakanlığı ise suçlamalara 'Şiddet kullanmayız' yanıtı verdi.
Nüfusun yüzde 70'i Şii ama söz hakları yok
450 bin nüfuslu Bayreyn'in yüzde 70'ini oluşturan Şiiler, eşitsizlikten şikâyetçi. İktidarın nüfus dengesini etkilemek için Suriye, Irak, Yemen ve Pakistan'ın Belücistan eyaletinden Sünnilere vatandaşlık hakkı tanıyıp ev ve iş vermesi Şii öfkesini kabartıyor. Şiilerin 1981 ve 1994'teki hak talepleri için düzenledikleri gösteriler yoğun tutuklanma ve sınır dışı edilmeyle karşılık bulmuştu. Hamad bin İsa el Halife 1999'da kral olduğunda bazı siyasi tutuklu ve sürgünleri affetmişti. (afp, Reuters)