Bak şu ABD'yi işgale çağırana

1990'larda ABD'nin hedef aldığı Somalili lider Aidid'in oğlu, Amerikalıları ülkesini işgal etmeye çağırdı. Oğul Aidid ABD deniz piyadesi bile olmuş.

MOGADİŞU - Afrika Boynuzu'nda stratejik öneminden ötürü dış müdahalelerin eksik olmadığı Somali, 1994'ten beri ikinci kez ABD saldırısı altında. Dün üçüncü gününde süren bombardımanı "ABD'nin hakkıdır" diye alkışlayan Geçici Federal Hükümet (GFH), kendisine destek gerekçesiyle Somali'yi istila eden Etiyopya'nın ardından, ABD'yi de işgale davet etti. Bombardıman, Etiyopya güçlerinin geçen ay başkent Mogadişu'dan çıkarıp güneye sürdüğü Birleşik İslam Mahkemeleri'ne (BİM) bağlı milislerle birlikte sivillerin de canını alıyor. ABD ve Etiyopya'ya ait savaş uçakları, dün yine güneydeki Kismayo kentinin kuzeyindeki Afmatov ile Kenya sınırındaki Ras Kamboni'yi bombaladı. BBC muhabiri, önceki akşam sınıra yönelik bombardımanda onlarca kişinin öldüğünü, çoğunun hayvanlarıyla birlikte vurulan köylüler olduğunu söyledi. Dün bölgeden dönen milletvekili Abdiraşid Muhammed Hıdık, en az 50 kişinin öldüğünü gördüğünü belirtti. Afmatovlu yaşlılardan üç günde en az 64 sivilin öldüğü, 100'ünün yaralandığı bilgisi edinildi.
Oğul Aidid, ABD deniz piyadesiymiş
Bush yönetimine işgal daveti ise, 1992'de BM adına ABD'nin yaptığı müdahalenin baş hedefi olan, 1993'te ABD'nin yakalama girişimi 'Kara Şahin Düştü' filmine konu olan bozgunla sonuçlanan, ama 1996'da Amerikan parmağının olduğu suikastla öldürülen General Muhammed Farrah Aidid'in oğlundan geldi. 14'ten 30 yaşına dek ABD'de yaşayıp vatandaş ve deniz piyadesi olmuş Hüseyin Farrah Aidid, bugün GFH'nin Başbakan Yardımcısı sıfatıyla şöyle konuştu: "Etiyopya destekli hükümet güçleri Kaide teröristlerini yakalamada yetersiz. Kalan teröristleri öldürme ya da yakalamamızın tek yolu, ABD özel kuvvetlerinin karaya çıkması. Teknik bilgi ve teçhizat onlarda var. Zaten gizli operasyonlar olabilir, ABD askerinin karaya ayak basması zaman meselesi." Devlet Başkanı Abdullah Yusuf'un son şakşakçılığı da "Amerikalılar dünyanın her yerinde Kaide teröristlerinin peşinde ve bu da onun bir parçası" demek oldu. Başbakan Ali Muhammed Gedi, saldırıları eleştirmekten kaçınsa da, İslamcı milisleri silah bırakarak hükümet güçlerine ait kamplara katılıp eğitimden geçmeye çağırdı.
Zanlıların eş ve çocuklarına tutuklama
Pentagon, Somali saldırısını Kaide liderlerini vurma olarak gerekçelendirirken, GFH Devlet Başkanlığı şu bilgiyi verdi: 'ABD raporunda, 1998'de Kenya ve Tanzanya'daki elçiliklerinin bombalanması, 2002'de Kenya'daki İsrail tatil köyünün bombalanması ve İsrail yolcu uçağına sabotaj girişiminden sorumlu tutulan Fazıl Abdullah Muhammed'in öldüğü öne sürülüyor. Diğer zanlılar Ebu Talha Sudani ile Ali Salih Nabhan'ın ölüp ölmediği bilinmiyor.' ABD'nin başına 5 milyon dolar koyduğu Muhammed'in eşi Halime Bedreddini ile üç çocuğu da Kenya'nın Somali sınırında gözaltına alındı.
BM Genel Sekreteri Bahn Gi-Mun, ABD müdahalesine sadece 'soruna yeni boyut katıp bölgedeki şiddeti daha da artırma olasılığı endişe yaratıyor'dedi. Güvenlik Konseyi'nin ülkeye Afrika Barış Gücü yollama girişimini daha da karmaşıklaştıran saldırılara AB çelişkili tepki verdi. İran ise, ABD'nin uluslararası hukuku çiğnediğini belirtip kınadı. (Dış Haberler)