Bakan Gül açıkladı: Kürtlerle yüz yüze konuşuruz

Gül'ün açıklamaları Irak'ta olumlu karşılandı.


Dışişleri Bakanı Gül, "PKK'yı destekleyen Kürt gruplarla ne konuşayım?" diyen Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ın sözlerini yorumladı: "Askerle görüş farkı yok. Iraklı gruplarla yüz yüze konuşmak gerek. Asker silahla zaten konuşur, ama önce siyasetin yapacakları var, bunlar birbirini tamamlar."
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın "PKK'ya destek verenle ne konuşacağım" çıkışına karşın, hükümet Kuzey Irak'taki Kürt yönetimiyle diyalog yolunda kararlı adımlar atıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "Kuzey Irak'taki Kürt hükümetiyle ilişkileri geliştirecek adımlar atılabilir" açıklamasının ardından, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de yeri geldiğinde yüz yüze görüşmek gerektiğini söyledi.
Dün Kral Abdullah'la görüşmek üzere Suudi Arabistan'a giden Gül, hareketinden önce Büyükanıt'ın çıkışıyla ilgili sorularla karşılaştı. Devlet kurumları arasında görüş ayrılığının sorgulanması üzerine Gül şunları söyledi: "Siyasi konular siyasi kararlar gerektirir. Diplomatik konular, askeri konular vardır. Askerin konuşacağı konular vardır, konuşması gereken yer vardır. Asker silahıyla zaten konuşur. Ama ondan önce siyasetin yapacağı işler vardır. Hiç kimse silahıyla konuşmak istemez. O noktaya gelmemek için siyasetçinin yapacağı işler vardır. Hepsi aslında aynı istikamettedir, bir bütünün parçasıdır. Polemik çıkarmak çok büyük yanlış olur."
Gül şu mesajı verdi: "Irak komşularının da çok önemli meselesi. Türkiye için Kuzey Irak'a yerleşen teröristler, Irak'ın bütünlüğü boyutu var. Biz Irak'a gözümüzü kapayamayız. Irak'ın istikrarı için baştan beri tüm gruplarla yakın görüşme içindeyiz ve bunu sürdüreceğiz. Arzumuz farklı mezhep ve etnik grupları doğru istikamete sevk edip bunda etkili olmak. Doğruları yeri geldiğinde yüz yüze söylememiz gerek. Yeri geldiğinde tehlikelerin ne olduğunu da yüz yüze söylememiz gerek." Gül, Kürt yönetimiyle diyalog konusunda Genelkurmay ile hükümetin ayrı düştüğünü öne sürenleri de 'büyük yanılgı' içinde olmakla suçladı.
Kürtlerle mesajlaşma
Bugüne dek "Kürt hükümetini değil merkezi Irak hükümetini muhatap alırız" derken Genelkurmay ve Cumhurbaşkanlığı'nın "Kürtlerle asla görüşmeyiz" çıkışlarına "Ankara, Iraklı hiçbir gruba kapıları kapatmaz" karşılığını veren hükümet, Kürt yönetimiyle diyalog arayışını ilk kez 'açık ve net' ifade etmeye başladı. Gül'ün 10 Şubat'ta ABD'den dönüşünün ardından, Erdoğan 15 Şubat'ta "Yeter ki yakınlaşma huzur getirsin, biz buna her zaman varız" dedi. Bu tavırda, ABD'nin Terörle Mücadele Koordinatörü Joseph Ralston'un 30 Ocak'ta Ankara'ya "PKK ile mücadelenin yolu Kürtlerle diyalogdan geçiyor" mesajı da etkili oldu.
Dışişleri, Irak'ın Kürt Devlet Başkanı Celal Talabani ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile 'yeni görüşme' planlamak için kolları sıvadı. Talabani ile Barzani, "Siz diyalog kanallarını ne kadar zorlarsanız, biz de o kadar zorlarız" yanıtını gönderdi. Washington da "Diyalog için bir sürü fırsat penceresi var. PKK'yı Kürt yönetiminin desteğiyle yok edeceğiz" mesajı yolluyor. Irak'ın Ankara Büyükelçisi Sabah Ümran, Kuzey Irak-Ankara diyaloğuna Bağdat'ın da olumlu baktığını belirtip "Herkesin Irak'ın istikrarının ortak çaba ve diyalogla kurulacağını görmesi güzel. Irak'tan Kürtler dahil hiçbir grubun dışlanmayacağını hepimiz biliyoruz" dedi.