Bakoyani ile siftah beklenirken, Nalbantyan sırada

Rusya-NATO ve AGİT toplantısının evsahibi Korfu'ya giden Davutoğlu, Yunan Dışişleri Bakanı Bakoyani ile ilk görüşmesini yapacak. Aliyev'in savaş narası sonrası Nalbantyan da Davutoğlu ile görüşme peşinde
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

KORFU- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İtalya’daki G8 toplantısından NATO-Rusya Konseyi ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) toplantılarına evsahipliği yapan Yunanistan’ın Korfu Adası’na geçti. Rus-NATO Konseyi geçen yılki Gürcistan krizinden sonra 10 aylık bir kesintinin ardından askeri ilişkileri yeniden başlatma kararı aldı. 
Yunan dönem başkanlığındaki AGİT’in bugünkü toplantısı ise, dirseğini kıran ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın katılamamasına rağmen, Rus, Ermeni ve Azeri dışişleri bakanları Sergey Lavrov, Eduard Nalbantyan ve Elmar Memedyarov ile tüm AB dışişleri bakanlarının katılması Türkiye için önemli.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Atina ziyaretinin iptalinden bir hafta sonra Korfu’ya giden  Davutoğlu’nun Yunan muhatabı Dora Bakoyani ile ilk görüşmesini bugün öğleden sonra yapması bekleniyor. Nalbantyan’ın da Azeri Devlet Başkanı İlham Aliyev’in “Karabağ için savaşmaya hazırız” açıklamasından endişeye kapılıp Davutoğlu ile randevu koparmaya çalıştığı öğrenildi.
Yunan basını ise, Erdoğan’ın ziyaretini iptalinde art niyet aramayı ‘İyileşti, her yere gidiyor’ başlıklarıyla sürdürürken ortamı geren başlıklar atıyor. Bazı gazetelerin birinci baskıda Erdoğan’ın Atina’ya gelip Başbakan Kostas Karamanlis ile görüştüğü, görüşmenin kötü geçtiğine ilişkin asparagaslar çıkıp, bunları ikinci baskıda düzeltmeleri, Korfu’daki gazeteciler arasında “Davutoğlu-Bakoyani görüşmesi gerçekleşmese de fark etmez, nasılsa ertesi gün gazetelerde okuruz” esprilerine yol açtı.  Hatta ‘Davutoğlu da ziyaretini erteliyor’ şakasına inananlar çıktı.
Ayrıca Atina-Üsküp ilişkilerinde bir ilk yaşandı. Makedon Dışişleri Bakanı’nın Korfu’ya ‘Makedonya Cumhuriyeti’ yazan bir uçakla gelmesine Yunan hükümeti izin verdi.