Bakoyani'den Batı Trakya'ya bol bol vaat

Batı Trakya'yı ziyaret eden Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani, Batı Trakya'da, Türk azınlığın önemli sorunlarından olan vakıflar konusunu çözeceğini vaat ederken, müftü sorununda bir şey yapmak niyetinde olmadığını açıkladı.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Batı Trakya'yı ziyaret eden Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyani, Batı Trakya'da, Türk azınlığın önemli sorunlarından olan vakıflar konusunu çözeceğini vaat ederken, müftü sorununda bir şey yapmak niyetinde olmadığını açıkladı.
Bakoyani, Gümülcine'de düzenlediği basın toplantısında "Müftülerin yargılama yetkisi bulunduğu sürece mevcut uygulama sürecektir" diyerek, Batı Trakya'da müftüleri Yunan devletinin bundan sonra da atamaya devam edeceğini belirtti. Türk azınlık camilerde yaptığı seçimlerle kendi müftülerini seçmişti. Azınlık Yunan devletinin atadığı müftüleri dini lider olarak tanımıyor.
Bakoyani, Yunan vatandaşlığından çıkartılmış 50 bin Batı Trakyalı Türk'ün, yeni yasadan yararlanamayacaklarını da belirtti. Yunanistan Batı Trakyalı Türkleri vatandaşlıktan çıkarmak için gerekçe gösterdiği yasayı birkaç yıl önce kaldırdı. Ancak, bu yasa ile vatandaşlıktan atılan Türklere haklarını iade etmiyor.
'Azınlık ilişkilerinde yeni sayfa açacağız'
Yunan bakan, buna karşılık azınlık ilişkilerinde yeni bir sayfa açacakları vaadinde bulundu. Eşit vatandaşlık ilkesinden taviz verilmeyeceğini belirten Bakoyani, "Hedefimiz insan ve azınlık haklarına saygı çerçevesinde, açık, demokratik bir toplum oluşturmaktır" dedi.
Türk azınlık öğrencilerinin üniversitelere girişini kolaylaştıracaklarını da açıklayan Yunan Bakan, Türk vakıflarının vergi borçlarının silineceğini ve bundan böyle vergiden muaf tutulacaklarını duyurdu.