'Bakü ve Erivan yöntemde mutabık'

'Bakü ve Erivan yöntemde mutabık'
'Bakü ve Erivan yöntemde mutabık'

Gül ve Aliyev Prag?da görüştü. Cumhurbaşkanı Gül?ün 50 dakika süren görüşmeyi ?olumlu ve yararlı? olarak nitelendirdiği kaydedildi. FOTOĞRAF: AP

AGİT bünyesindeki Minsk grubu Azerbaycan ve Ermenistan liderlerini Prag'da bir araya getirdi. ABD'den Bryza'ya Rus ve Fransız temsilcilerin de eşlik ettiği Aliyev - Sarkisyan görüşmesinde, Karabağ sorununun 'çözüm yöntemleri' üzerinde mutabakat sağlandı

PRAG - Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde Karabağ’a barışçı çözüm için kurulan Minsk Grubu da Azerbaycan ve Ermenistan Devlet Başkanları İlham Aliyev ve Sarj Sarkisyan’ı buluşturdu. ABD’nin Prag Büyükelçiliği’ndeki görüşme üç saat sürdü. Amerikalı diplomat Matthew Bryza’nın liderliğinde Rus ve Fransız temsilcilerin bulunduğu üç saatlik görüşme sonrası Bryza “Karabağ sorununun çözüm yöntemleri  konusunda mutabakat sağlandı” dedi, ama yöntemleri açıklamaya yetkili olmadığını belirtti. Minsk eşbaşkanları birkaç hafta içinde Azeri ve Ermeni dışişleri bakanlarıyla görüşüp yöntemleri detaylandıracak. Fransız temsilci “Başkanlar ilk kez müzakere noktalarıyla ilgili temel fikirler üzerinde anlaştı. Bir ilerlemeye hazırlanıyoruz” diye eklerken, Rus temsilci ümit vaat eder konuşmadı.
Ermenistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Samvel Farmanyan ise görüşmenin yararlı olduğunu ve tarafların çözüm için temel ilkelerde görüşlerinin birbirine yaklaşmasında yardımcı olduğunu söyledi. Farmanyan, her iki liderin dışişleri bakanlarına Minsk Grubu eş başkanlarıyla koordinasyonu sürdürme ve bir sonraki görüşmenin hazırlıklarını gerçekleştirme talimatı verildiğini kaydetti. Sözcü ayrıca Sarkisyan’ın Moskova ziyaretinde Yukarı Karabağ’ın statüsünün çözümde öncelikli olduğunu hatırlatarak, dünkü görüşmede de bunun önemine vurgu yapıldığını söyledi.
Ancak Türkiye ile Ermenistan’ın ilişkileri normalleştirmeye yönelik yol haritası açıklamaları üzerine Aliyev’in Ankara’yı boykot ettiği döneme denk gelen dünkü görüşme soğuk atmosferde başladı. 

Gül ayrı ayrı görüştü
Gazetecilerin ısrarlı çağrılarına rağmen görüşme başında el sıkışmayan Aliyev ile Sarkisyan soğuk pozlar verdi. Bryza “Türkiye-Ermenistan ilişkileri ayrı süreç. Türkiye-Azerbaycan ilişkileri ile karıştırmamalıyız. Ama birinin ilerlemesi diğerine yardımcı olabilir” dedi. Prag’a yeni Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile giden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Aliyev ve Sarkisyan ile ayrı ayrı görüştü.
Rus lider Dimitri Medvedev’in 6 Haziran’da bir araya getirmesi ihtimali bulunan Azeri-Ermeni liderler temmuzda St. Petersburg’da ekonomik forumda da buluşacak.  (aa, dha)