Bakü'den Karabağ için olumlu sinyal

Azeri lideri Aliyev'in yardımcısı Memedov, 'Türk-Ermeni sınırı açılmadan Karabağ'da ilerleme kaydedilebilir' dedi. Avrupa'daki Ermeni diasporası Erivan'ın çok büyük tavizler verdiğini savundu

BAKÜ/BRÜKSEL - Türkiye ile Ermenistan’ın 16 yıl önce kesilen diplomatik ilişkileri altı haftada yeniden tesise yönelik iki protokolü iç siyasi istişarelere açmalarına Azerbaycan’ın nasıl bir tavır alacağı merakla beklenirken, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı Nevruz Memmedov ilk kez sınırların açılmasından önce Karabağ’ın çözülmesi ihtimalinden söz etti. “Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınırlar açılmadan önce, Karabağ konusunda ilerleme kaydedilebilir” diyen Memmedov, Türkiye’nin Ermenistan sınırını, Ermenistan’ın Azerbaycan’ın Karabağ bölgesini işgalinden sonra kapattığını anımsatarak “Ermeniler ne derse desin, tüm dünya bunu böyle biliyor” dedi.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Karabağ’ın çözümünde ilerleme kaydedilmediği sürece sınırların açılmayacağı beyanatlarını anımsatan Memmedov, “Önemli olan Türkiye sözüne sadık kalsın. Ankara’nın Bakü’nün çıkarlarına karşı adım atmayacağını umuyoruz” vurgusu yaptı.  Süreçten rahatsız olanlara ise Avrupa’daki Ermeni diasporasının çatı kuruluşu Avrupa Ermeni Federasyonu da katıldı. Protokoller dikkatli incelendiğinde ‘yıllardır tartışılan konuların dışına taşarak, Türk ve Ermeni halkı arasında mevcut tüm sorunların çözümünü kapsadığını’ belirten Federasyon, şu değerlendirmeyi yaptı: “İmzalanan protokoller ve yoğun uluslararası baskıyla Türkiye, Ermenistan’ın yıllarca reddettiği önkoşulları empoze ediyor. Bu protokoller, Ermenistan’ın Türkiye ile ilişkilerin önkoşulsuz normalleştirilmesi politikasından tehlikeli bir geri adım. Ankara’nın önkoşulları, Ermenistan’ın bağımsızlığından önce imzalanan eski ve gayrimeşru anlaşmaların kabulünü içerdiğinden, uluslararası hukukun temel ilkelerini ihlal etmektedir.”
Federasyon, protokollerin, Ermenilerin 1915 olaylarının ‘soykırım’ olarak tanınması çabalarını terk etmeleri ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da dediği gibi Ermenistan’ın Karabağ müzakerelerinde Azerbaycan’ın tüm şartlarını kabullenmesini de kapsadığını savundu.  Ermenistan’ın Miras Partisi vekili Artur Martirosyan da  protokollerin meclise gelmeden referandumla halka sorulması gerektiğini savunarak, protokollerin, yasalara uygunluğunun araştırılması için Anayasa Mahkemesine de başvurmayı planladıklarını kaydetti.

Adam Schiff de beğenmedi
ABD Kongresi’ndeki ‘soykırım’ tasarılarının baş mimarı Demokrat vekil Adam Schiff de, tarih komisyonu kurulacak olmasından hayal kırıklığı duyduğunu söyleyip “Türkiye’nin, Ermenistan ile normal ilişkilerinin bedeli olarak tarihinin bu trajik bölümünü yeniden yazmasına izin verilemez” dedi. (aa, anka)