Bakü'ye hem güvence, hem tepki

Bakü'ye hem güvence, hem tepki
Bakü'ye hem güvence, hem tepki

Davutoğlu Bakü?de Türk bayrağının indirilmesine sert çıktı.

ANKARA - Türkiye-Ermenistan normalleşmesine tepki olarak Bakü’deki Türk şehitliğinin bayraklarının indirilmesi karşısında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Bakü’ye hem sert çıktı hem de güvence verdi. Çek Dışişleri Bakanı Jan Kohout ile basın toplantısında Azeri bayrağının ortak milletin bayrağı olarak Türk bayrağı kadar aziz, Azeri topraklarının Türkiye toprakları kadar kutsal olduğunu, işgalden kurtarılmasının en temel milli meselelerden olduğunu anlatan Davutoğlu, “Eski bir Türk deyişiyle; gök yere inse, Türkiye’nin bu pozisyonu değişmez” vurgusu yaptı.
“Azerbaycan topraklarındaki şehitlerimizin gölgesinde uyuduğu bayrağımız ve o şehitlerimiz için fatiha okunan camimiz, her şeyden önce Azerbaycan halkının izzetine, onuruna emanet edilmiştir” çıkışını yapan Davutoğlu, Azeri halkına güvenin tam olduğunu söyleyip “Bize söylenen geçici bir düzenleme, bir restorasyon faaliyeti çerçevesinde bu tedbirlerin alındığı” dedi.
Tüm görüşmelerde Azeri topraklarındaki işgalin bitmesini gündeme getirdiklerini söyleyen Dışişleri Bakanı, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in Türkiye’yi doğalgaz zammıyla tehdit ettiği dönemde, doğalgaz hatları konusunda müzakerelerin sürdüğünü, sadece Türkiye ile Azerbaycan arasında değil, uluslararası konsorsiyum tarafından yürütüldüğünü anlatıp “Olumlu netice alınacağına inanıyorum” dedi. Ermenistan ile protokollerin TBMM’ye bu hafta sevk edileceğini, kendisinin meclisi yarın bilgilendireceğini sözlerine ekledi. (Radikal)