Bakü'yle krize karşı 'kardeşlik diplomasisi'

Bakü'yle krize karşı 'kardeşlik diplomasisi'
Bakü'yle krize karşı 'kardeşlik diplomasisi'

Davutoğlu, Bakü?deki Türk Şehitliğine gül bıraktı. FOTOĞRAF: İslam Yakut / Aa

Ermenistan'la normalleşme süreci ve karşılıklı bayrak notalarıyla gerilen Türkiye-Azerbaycan ilişkilerini tatlıya bağlamak için Bakü'ye giden Davutoğlu, Aliyev'le görüştü. Dışişleri Bakanı, Aliyev'i, sürecin Bakü'ye de yarayacağına iknaya çalıştı

BAKÜ - Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu, Ermenistan’la ilişkileri normalleştiren protokollerle başlayıp Bursa’daki Ermenistan-Türkiye maçında Azeri bayrağına getirilen yasakla tavan yapan, Bakü’deki Türk Şehitliği’nde bulunan Türk bayraklarının indirilmesiyle karşılıklı notalaşmaya varan Azerbaycan’la gerilimi düşürmek için ‘kardeşlik diplomasisi’ni devreye soktu. Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) toplantısı vesilesiyle dün Bakü’ye giden Davutoğlu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’la görüşüp Bakü’nün protokollerle ilgili kaygılarını gidermeye ve bayrak krizini tatlıya bağlamaya çalıştı.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün önceki gün Aliyev’i aramasını izleyen Davutoğlu’nun ziyareti, diplomatik kaynaklara göre olumlu geçti. Görüşmede, Ermenistan ile imzalanan protokoller, Bakü’de Türk Şehitliği’ndeki Türk bayrağının indirilmesi ve Karabağ sorunuyla ilgili müzakereler dahil iki ülke arasındaki konular ele alındı. Görüşmelerin ‘iki kardeş ülke yetkilileri arasında nasıl geçmesi gerekiyorsa öyle geçtiği’ kaydedildi. Davutoğlu, temasların ardından Azeri meslektaşı Memedyarov’la Türk Şehitliği’ni ziyaret etti. 

‘Onlar sizin şehitleriniz’
Görüşmenin ardından basın toplantısında, Türkiye-Ermenistan maçında  bir çöp kutusuna atılan Azeri bayrağıyla ilgili görüntülerin kendisini de rahatsız ettiğini dile getiren Davutoğlu, “Biz bunu tahkik ettiriyoruz. Türkiye’de hiçbir yerde çöp kutusunun üzerine WC yazılmaz. Birisi hem onu yazıyor, hem o çöp kutusunu yapıyor, hem de bu resmi çekiyor, burada bir provokasyon var.  Ne olursa olsun, Azerbaycan bayrağı Türkiye’de ebediyen dalgalanacaktır. Çünkü bizim bayrağımızdır” diye konuştu. Bakü’deki Türk Şehitliği’nde indirilen bayraklar konusunda da “Konya’da doğmuş olabilirler ama bu sizin şehitleriniz, bizim değil. Türkiye’de böyle bir hassasiyet var. Bunu Azerbaycanlı kardeşlerimizin çok iyi anlaması gerekiyor” vurgusu yaptı.
Memmedyarov ile  ‘çok açık, çok samimi ve çok kardeşçe’ konuları ele aldıklarını aktaran Dışişleri Bakanı,  “Bizim perspektifimiz şu, Türk ve Azeri dışişleri bakanları oturduklarında iki taraf gibi oturmazlar, aynı meseleye aynı perspektiflerden bakarlar” dadi.
Davutoğlu, Azeri APA ajansıyla söyleşisinde, Türkiye’nin Karabağ sorunu çözülmeden Ermenistan’la sınırı açıp açmayacağı sorusuna şu yanıtı verdi: “Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü biçim için Türkiye’nin toprak bütünlüğü kadar önemlidir. Ama statükonun değişmesi üzerine düşünmeliyiz. İşgalin bitmesi için barışçıl yol bulmalıyız. Ankara-Erivan ilişkilerinin normalleşmesi bölgede geniş çaplı bir normalleşmeyle mümkün olabilir. Bunun anlamı Azerbaycan-Ermenistan sorunu çözülmelidir. Nasıl çözülebilir? Elbette işgalin sona ermesiyle. Protokoller bu sürece ivme kazandıracaktır.”
Ermeni haber portalı Panorama, Davutoğlu’nun görüşmesinin çok gergin geçtiğini öne sürerken, Bakü’de görüşme yapılan otel yakınlarında Karabağ Bağımsızlık Örgütü adlı grup protesto gösterisi düzenledi. ‘Ermenilerle dost olmayın’ sloganını atan gruptan beş kişi gözaltına alındı. 

Gül’den mesaj
Gül de dün Ankara’da ağırladığı Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’le basın toplantısında Aliyev’le telefon görüşmesi hakkında bilgi verip Bakü’ye şu mesajı yolladı: “Bizler tek milletiz. Bunu her yerde açık açık söylüyoruz. Her zaman dayanışmamızı göstermişizdir. Bu çerçeve içerisinde yanlış anlamalara, kardeşliği zedeleyici davranışlara kimsenin kalkmaması gerekir” dedi. (APA, aa, afp, NTV, Trend)