Bakü'yü rahatlatan ikinci girişim

Bakü'yü rahatlatan ikinci girişim
Bakü'yü rahatlatan ikinci girişim

İkinci resmi ziyaretini Bakü?ye yapan Davutoğlu, ?Azerbaycan?ın toprak bütünlüğü esastır? dedi. FOTOĞRAF: AA

Erdoğan'ın ardından Dışişleri Bakanı Davutoğlu da Azerbaycan'ı rahatlatacak mesajlar verdi: Azerbaycan'ın hep yanındayız

BAKÜ - Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ardından resmi ziyaret için Bakü’ye giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan’la ilişkileri normalleştirmeye yönelik yol haritasıyla gerilen Türkiye-Azerbaycan ilişkilerini rahatlatacak açıklamalar yaptı. KKTC’den sonra ikinci resmi ziyaretini Azerbaycan’a yapan Davutoğlu, Azeri muadili Elmar Memmedyarov ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Karabağ sorunuyla ilgili “Azerbaycan’ın istikrarı, esenliği, geleceği ve toprak  bütünlüğü bizim için esastır. Azerbaycanlı kardeşlerimiz bilmelidirler ki Türkiye, tarihte olduğu gibi gelecekte de Azerbaycan’ın yanındadır” mesajı verdi. 

‘Bölge işgallerden arınmalı’

Bölgedeki ‘donmuş problemleri’ çözmenin bu problemleri sürdürmekten ziyade çift taraflı, çok taraflı çözüme dönük ilişkileri harekete geçirmek olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Geçmiş olaylar gösterdi ki dondurulmuş problemler, elimizde patlamaya hazır bomba gibidir ve bölgesel gerilimleri artırma riski taşıyor. Artık bu patlamaya hazır olan bombalardan kurtulmanın vakti gelmiştir. Bölgedeki aktörler, özellikle Ermenistan’a mesajımız çok açık ve nettir. Bölgenin artık işgallerden, gerilimlerden, tansiyonlardan arındırılması lazım” dedi.
Davutoğlu, Türkiye’nin Ermenistan işgali altındaki Yukarı Karabağ sorununun ‘Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü’ çerçevesinde çözülmesi gerektiğini söyledi. Bakan, Bakü ile ilişkilerin ‘mükemmel düzeyde’ olduğunu belirtti. Davutoğlu, Devlet Başkanı İlham Aliyev, Meclis Başkanı Oktay Esedov ve Başbakan Artur Rasizade ile de görüştü. (aa)