Baltık ülkesi Estonya, Moskova'yı kızdırdı

Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin ABD'nin Doğu Avrupa'ya füze kalkanı planına Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması'nı (AKKA) çöpe atarak yanıt verirken...

TALLINN - Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin ABD'nin Doğu Avrupa'ya füze kalkanı planına Avrupa Konvansiyonel Kuvvetler Anlaşması'nı (AKKA) çöpe atarak yanıt verirken, eski Baltık ülkesi şimdilerin AB üyesi Estonya, Moskova'yı kızdıran bir icraata imza attı. Tallinn, önceki akşam Sovyet dönemi izlerini silmek adına 2. Dünya Savaşı'nda Nazilere karşı savaşan Kızıl Ordu askerlerini onurlandırmak için inşa edilmiş anıtını kaldırdı.
Tallinn'deki 'Bronz Asker' anıtının kaldırılmasını engellemeye çalışan çoğu Rus asıllı 1000 göstericiyle polis arasında çıkan çatışmalar ve yağmalama olaylarında 20 yaşında Dmitri adlı genç ölürken, 12'si polis 66 kişi yaralandı. Altı saat süren çatışmalarda eylemcilere tazyikli su, cop ve flaş bombası kullanan polis 300 kişiyi gözaltına aldı. Savcılık, Dmitri'nin çatışmada değil yağmalamalarda bıçaklanarak öldürüldüğünü açıkladı. Devlet Başkanı Toomas Hendrik Ilves, tüm eylemcileri 'yağmacı ve suçlu' diye niteleyip "Olanların savaşta ölenlerin anısını korumayla ilgisi yok" dedi. 1.3 milyonluk Estonya nüfusunun üçte biri Rus. 1947'de dikilen anıt, Estonyalılar için 50 yıl sürmüş Sovyet işgalini, Ruslar için Nazi işgaline direnişin simgesi. Tallinn hükümeti, kaldırılması defalarca ertelenen ve 'kamu düzeni sorunu' diye nitelediği anıtı bilinmeyen bir yere götürdü. Anıtın altında yatan askerlerin ceset kalıntılarının başka yere nakli planlıyor.
'Tallinn'le ilişkiler kesilsin'
Rus Dışişleri olayı 'saygısızlık' diye nitelerken Bakan Sergey Lavrov, "İnsanlığa sığmayan bu olaya tepki vereceğiz" açıklaması yaptı. Parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi, diplomatik ilişkilerin kesilmesini isteyen bir tasarıyı onaylarken, Konsey Başkanı Sergey Mironov, Tallinn'e "Zaferimize hakaret ediyorlar" diyerek çıkıştı. Parlamentonun alt kanadı Duma'nın Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçyov da "Bu barbarca, kâfirce" ifadelerini kullandı.
Dün Rusya başkenti Moskova'da da Estonya büyükelçiliği önünde gösteri düzenleyen Rus gençleri, 'Hitler Estonya'nın idolü', 'Utanın', 'Faşistler' yazılı pankartlar açtı.
Anıtın kaldırılması Rusların coşkuyla kutladığı 9 Mayıs Zafer Günü öncesine denk geldi. (Dış Haberler)