Banka soygununun başkenti

Irak'ın başkenti Bağdat 'banka soygunlarının başkenti' denecek şekilde ardı ardına yaşanan soygunlarla Vahşi Batı hikâyelerini solladı.

BAĞDAT - Irak'ın başkenti Bağdat 'banka soygunlarının başkenti' denecek şekilde ardı ardına yaşanan soygunlarla Vahşi Batı hikâyelerini solladı. Çok iyi organize olmuş, ellerinde Kalaşnifkof'la baskın düzenleyen soyguncular, bankalardan ayda ortalama 1 milyon dolar götürüyor. Böylece Bağdat tarihte en fazla para çalınan kent unvanını aldı.
En büyük soygunu, devrik lider Saddam Hüseyin'in oğlu Kusay Nisan 2003'te Bağdat düşerken Merkez Bankası'ndan 800 milyon dolar yürüterek gerçekleştirdi. İkinci büyük soygun, iki ay önce Dar-ül-Selam Bank'ta yapıldı. Üç koruma silahları patronlarına çevirip 282 milyon dolarla kayıplara karıştı.
Hırsızlara Irak Ticaret Bankası 1.8 milyon dolar, Bağdat Bankası 1.6 milyon dolar, Ortadoğu Yatırım Bankası 1.32 milyon dolar, El Rafidyen 1 milyon dolar, Endüstri Bankası 784 bin dolar ve El Varka Bank 750 bin dolar kaptırdı. Bunlarla sınırlı olmayan liste uzayıp gidiyor.
'Mehdi Ordusu'na kalmadı'
Bağdat Bankası soygununda paraları taşıyan aracın sürücüsü Firas
Ali Süleyman olayı şöyle anlatıyor: "Hille şubesinden Bağdat'a 1.6 milyon dolar götürüyorduk. Araç zırhlı değil, KİA van'dı. İçinde dört koruma vardı. Irak İçişleri Bakanlığı komandolarının denetimindeki Audiya kontrol noktasında durdurulduk. Arka kapıyı açmamızı istediler. Açtık, korumaları kelepçeleyip başlarına çuval geçirdiler. Sonra paraları dışarı çıkarıp bana 'sür arabanı' dediler. Cepten müdürü arayıp haber verdim. Bir sonraki kontrol noktası Şii milis örgütü Mehdi Ordusu'nunkiydi. Sanırım onlar da para bekliyordu. Ama para çoktan gitmişti."
Sektörde çalışan Halil Süleyman, tüm soygunlarda içeriden yardım alındığından emin. Çünkü ne zaman basacaklarını ve paranın nerede olduğunu çok iyi biliyorlar.
Irak'taki başarı listesinde
Irak polisi ise 'Ya diplomatik konvoy ya da özel güvenlikçiler' diyerek hiçbir zırhlı aracı durdurmaya cesaret edemiyor. Banka yöneticileri de evlerinden kaçırılıyor ve canlarının bağışlanması için milyonlarca dolar fidye isteniyor. Bankalar müşterilere ödeme yapamaz hale geldi. Ama Bush yönetimi özel sektör bankacılığını Irak'ta başarılanlar listesinin başına koyuyor.
(Independent)