Banliyöleri Dati ile fethedecek

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 15 üyeli kabineye yedi kadın bakan atayarak kadın-erkek eşitliğini sağlama yolundaki vaadini yerine getirmiş oldu.

PARİS - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 15 üyeli kabineye yedi kadın bakan atayarak kadın-erkek eşitliğini sağlama yolundaki vaadini yerine getirmiş oldu. İçişleri ve adalet dahil bazı kilit bakanlıkların kadınlara gittiği Fransa böylece Şili, Finlandiya, İspanya ve İsveç gibi 'feminist ülkeler' arasındaki yerini aldı.
Bir göçmenin başarı hikâyesi
Sarkozy, kampanya sözcüsü Raşida Dati'yi Adalet Bakanlığı'na getirerek bir ilke imza attı. Yargıç olan Dati'nin atamasıyla Fransa ilk Kuzey Afrika kökenli bakanıyla tanıştı. Sarkozy'nin Dati'yi bakanlığa getirerek arasının bozuk olduğu banliyölerdeki göçmen nüfusa ve 5 milyonluk Müslüman topluma 'göz kırptığı' yorumu yapıldı. Zira 41 yaşındaki Dati'nin yaşamı bir başarı öyküsü. Okuma-yazma bilmeyen Faslı bir babayla Cezayirli bir annenin 12 çocuğundan ikincisi olan Dati, göçmenlerin yaşadığı HLM'lerde (düşük kiralı meskenler) büyüdü. Yedi kız, dört erkek kardeşine bakan Dati, gençliğinde kapı kapı dolaşıp kozmetik pazarladı. Ardından hukuk ve ekonomi eğitimi alan Dati, özgeçmişine Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nda denetçilik gibi önemli görevleri ekledi.
'Arap hizmetçi değildim'
Dati, Sarkozy'yle çalışma hevesini daima taşıdığını şöyle anlatmıştı: "Ona iki kez mektup yazdım, cevap gelmedi. Onunla çalışmayı gerçekten istiyordum. Bir daha yazdım. Bu kez geldi." Dati, Sarkozy'nin kendisini 'Arap hizmetçi' gibi görenlerden olmadığını belirtip, "Onun için bir danışman olarak gerçek bir yerim var" diyor. Dati, Sarkozy'nin eşi Cecilia ile de yakın.
İlk kadın Savunma Bakanı Michele Alliot-Marie ise yeni İçişleri Bakanı. Adının baş harflerine atfen 'MAM' diye anılan 60 yaşındaki Alliot-Marie, Chirac'ın en sadık adamlarından. Alliot-Marie, Chirac'ın kurduğu ve iktidardaki Halk Hareketi Birliği'nin selefi olan Cumhuriyetçi Birlik Partisi'nin (RPR) başkanlığını da yapmıştı.
Forbes'un etkili kadınları...
Sarkozy, Tarım Bakanlığı'na eski ticaret bakanı Christine Lagarde'ı getirdi. Forbes'un en etkili kadınlar listesindeki Lagarde, ünlü ABD hukuk firması Baker&McKenzie'nin icra kurulu başkanlığını yürüten ilk kadındı. 39 yaşındaki Valerie Pecresse ise Yüksek Öğrenim Bakanlığı'na atanarak en genç bakan oldu. Diğer kadınlar Kültür ve İletişim Bakanı Christine Albanel, Sağlık, Gençlik ve Spor Bakanı Roselyne Bachelot ile Konut ve Şehircilik Bakanı Christine Boutin. (afp, Liberation)