Baradey BBC'yi boykot ediyor

LONDRA - BM Genel Sekreteri’nin insani işler sorumlusu John Holmes 1.5 milyon Gazzeli’nin 1.3 milyonunun acil gıdaya muhtaç olduğu, 2 Şubat’ta uluslararası yardım talebinde bulunacaklarını duyururken, Britanya’da BBC ve Sky televizyonlarının yayımlamayı reddetmesiyle ünlenen Gazze’ye insani yardım filmi kayda değer bağış topladı.
Devlete bağlı özerk BBC ile Rupert Murdoch’ın sahibi olduğu Sky’ın tarafsızlık adına yayımlamadığı filmin Kanal 4-5 ve ITV’de gösterilmesinin ardından bağış miktarı iki katına çıkıp 1.4 milyon dolara ulaştı. Kampanyayı hazırlayan ve Kızılhaç, Oxfam, Save the Children gibi 13 örgütün oluşturduğu Felaketlere Acil Müdahale Komitesi (DEC) sözcüsü, “Britanya kamuyonun desteğini takdir ediyoruz” dedi. Sözcü, Britanya’daki bağımsız radyolarla El Cezire’nin uluslararası kanalının da kampanyayı yayımlamak istediğini söyledi. BBC, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed Baradey’in de boykotuna uğradı. Baradey, BBC World’e vereceği mülakatları iptal ettiğini duyurup “Kimin doğru-yanlış olduğuna bakmaksızın yaralanmış savunmasız insanlara yardıma yönelik temel insan ahlakını ihlal ediyorlar” dedi. BBC’nin yayımlaması için parlamento önergesi imzalayan vekillerin sayısı 110’u geçerken, 35 vekil BBC Genel Yönetmeni Mark Thompson ile görüşüp iknada başarısız oldu.
BM insani işler sorumlusu, İsrail’in Gazze’ye geçişleri hemen açması gerektiğini belirtirken, hem İsrail hem de Hamas’ın sivillere zarar verip uluslararası insani hukuk kurallarını çiğnediklerini kaydetti. Holmes, Gazzelilerin uluslararası tecridinin aşırı uçları güçlendireceği uyarısında bulundu. (Dış Haberler)