Baradey İran'la gizli pazarlıkta

UAEK Başkanı Baradey, bu ay sonunda süresi sona erecek görevini bırakmadan İran'a gizli anlaşma önermiş. Öneri, İran'ın kurulacak uluslararası konsorsiyum çerçevesinde uranyum zenginleştirmesi karşılığında yaptırımları kaldırmayı içeriyor

LONDRA - İran ile BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasındaki nükleer müzakereleri anlaşmayla sonuçlandırmaya çalışan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed Baradey’in İranlı yetkililerle gizli pazarlık yapıp anlaşma taslağı sunduğu iddia edildi. Britanya’nın Times gazetesi, ABD’nin varolmayan kitle imha silahları gerekçesiyle Irak’ı işgalinin ardından sırayı İran’a getirmesine set çekmiş Baradey’in ay sonunda görev süresi dolmadan Tahran’ı bir anlaşmaya iknaya çalıştığını yazdı.
Times, UAEK’nın varlığını reddetmesine rağmen, anlaşmanın içeriğinden rahatsız bir tarafın belgeyi sızdırdığını aktardı.  Şu sıra Baradey ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun İran’ın düşük düzeyde zenginleştirdiği uranyumu yurtdışına gönderip ihtiyacı kadar nükleer yakıt olarak alması, bu arada Türkiye’nin uranyum deposu olarak kullanılması önerisi gündemde. 

13 maddelik taslak
Baradey’in eylülde hazırlayıp İranlı yetkililerle müzakere ettiği iddia edilen 13 maddelik taslak ise Tahran’ın UAEK denetçileriyle tam işbirliği yapması karşılığı hem uranyum zenginleştirme programını devam ettirmesi hem de BM yaptırımlarının kalkmasını öngörüyor.
Buna göre, hem İran içinde hem de dışında uranyum zenginleştirme için kurulacak uluslararası çapta konsorsiyum çerçevesinde ve sıkı UAEK gözetiminde İran zenginleştirme programını koruyup geliştirebilecek. İran düzenlemelere uyarsa, BM Güvenlik Konseyi’nin İran’ın uranyum zenginleştirmeyi durdurması için çıkardığı beş karar ile üç yaptırım geri çekilecek. Önce biliminsanlarıyla teknisyenlerin seyahatine, ardından uçak yedek parçalarıyla diğer temel önemdeki faaliyetlere yaptırımlar kaldırılacak.
Dün Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov İran ile nükleer müzakarelerin başarısızlığa uğradığını söylemek için henüz çok erken olduğunu söyledi. (Times)