Baradey: Kanıt sakladığım iddiası siyasi

Baradey: Kanıt sakladığım iddiası siyasi
Baradey: Kanıt sakladığım iddiası siyasi

Dün Venezüella lideri Chavez?i ağırlayan Ahmedinecad, Obama?yla medya önünde tartışmak istiyor. FOTOĞRAF: reuters

VİYANA - Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) yeni dönem toplantıları İran’ın nükleer bomba amaçlı deneyler yaptığı iddiası eşliğinde başladı. Bush yönetiminin Irak savaşına gerekçe yapıp yalancı çıktığı kitle imha silahlarına dair uyarıları görmezden gelinen, Irak’tan sonra İran’a da saldırmasına set çeken raporlar hazırlayan, ancak görev süresi kasımda dolacak olan UAEK Başkanı Muhammed El Baradey, İran’la ilgili kanıtları sakladığı ithamıyla karşılaştı. İthamları Fransa ile Ortadoğu’nun tek nükleer silah sahibi ülkesi olup nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşmasını (NPT) imzalaması yönünde hiç baskı görmeyen İsrail’in gündeme taşıması dikkat çekiyor.
İran’ın nükleer programının kasten abartıldığını söyleyen Baradey, dün ithamlara sert yanıt verdi: “Dehşete düştüm. Bu suçlamalar siyasi amaçlı ve tamamen temelsiz. Uzmanlarımızın edindiği ve analiz ettiği tüm bilgileri 35 üyeye sunduk. Çalışmalarımızı etkileme, bağımsızlığımızla tarafsızlığımızı baltalama çabaları UAEK kurallarının ihlalidir ve durmalıdır.” 

Obama’ya çağrı: Görüşelim
Son raporunda İran’ın uranyum zenginleştiren santrifüjlerin sayısını azalttığını, Natanz’daki zenginleştirme tesisi ile Arak’taki ağır su reaktörüne denetçi almakta daha fazla işbirliği yaptığını belirten Mısırlı başkan, İran’ın geçmişte nükleer silahla bağlantılı olabilecek faaliyetler ve bir füze başlığının modifikasyonuna dair sorulara ise yanıt vermemekte direttiğini ekledi. Avrupa temsilcileri genelde rapordan memnuniyet dile getirirken, birinin “UAEK Irak savaşından ders çıkardı” demesi dikkat çekti. İran da ABD’nin UAEK’ya sunduğu belgelerin sahte olduğunu söylerken, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad diyalog için ay sonundaki BM toplantılarını son mühlet koymuş ABD Başkanı Barack Obama’ya şöyle seslendi: “Mühlet bugünün küresel terminolojisiyle bağdaşmıyor. Medya önünde küresel meseleleri konuşup tartışmaya hazırız.” (afp)