Baradey'den savaş uyarısı

Tahran'la ağustosta işbirliği anlaşması imzalayıp nükleer programın şeffaflaşması yolunda önemli adım atan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed Baradey, İran'ın nükleer silah sahibi olmaya çalıştığı iddiası üzerinden çalınan savaş tam tamlarına fena çıkıştı.

WASHINGTON - Tahran'la ağustosta işbirliği anlaşması imzalayıp nükleer programın şeffaflaşması yolunda önemli adım atan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Muhammed Baradey, İran'ın nükleer silah sahibi olmaya çalıştığı iddiası üzerinden çalınan savaş tam tamlarına fena çıkıştı. UAEK Başkanı, son olarak İran'ın nükleer silah faaliyeti yürüttüğüne dair hiçbir kanıt bulunmadığını, ama Bush yönetiminin savaş söylemiyle yangına körükle gittiğini söyledi. Önceki gece Baradey CNN'e şöyle konuştu: "İran'ın geçmişte olası silahlanma araştırmaları yapmış olabileceğine dair bilgimiz var. Bu yüzden nükleer faaliyetlerini şu anda temize çıkarmıyoruz, çünkü hâlâ çok sayıda soru işareti var. Ama silah yapımında kullanabileceği hazır nükleer madde gördük mü? Hayır. Faal silah programı gördük mü? Hayır. Bunlara dair bugüne dek hiçbir bilgi edinmedim."
UAEK Başkanı, ABD ile İsrail'i de şöyle eleştirdi: "Çatışmadan çok endişeliyim, çünkü bu kesinlikle felakete yol açar. Askeri çözüm olmaz. Kalıcı çözümün tek yolu, müzakere ve denetleme. Korkum, iki taraf da tırmandırmayı sürdürürse, cehennemin dibine yuvarlanacağımız. En basit ifadesiyle toptan kargaşa içindeki Ortadoğu'da yangına körükle gitmemeliyiz."
Fransa'nın hissiyatı...
Bu hafta ABD, İran'ı küresel mali sistemden koparmaya yönelik yeni yaptırım paketi açıkladı. Öncesinde Başkan George W. Bush İran'ın nükleer silah edinme çabasının Üçüncü Dünya Savaşı'na yol açacağını, Yardımcısı Dick Cheney İran nükleer silah için çalışırken yakalanırsa bedelinin ağır olacağını söylemişti.
Dün Fransa Savunma Bakanı Herve Morin de, İran tesislerini UAEK'nın denetleyebilmesi olgusunu göz ardı edip Baradey'e çıkıştı: "Elimizdeki ve diğer ülkelerin elindekilerle örtüşen bilgi, bize tümüyle aksi his veriyor. Baradey haklıysa, İran'ın UAEK denetimlerini reddetmesi için hiçbir neden olmamalı." Ortadoğu'nun tek nükleer silah sahibi ülkesi olan ancak nükleer tesislerini UAEK'ya denetletmeyen İsrail'de, aşırı sağcı Stratejik İşler Bakanı Avigdor Lieberman şöyle konuştu: "Mısırlı Baradey, İslam âlemine söz vermiş. İran'ın nükleer programıyla savaşacağına, aklayıp haklı çıkarmak için neden arıyor. Aradığı kanıt herhalde herkesin gökyüzünde göreceği nükleer mantar olacak. Ondan önce hiçbir kanıtla tatmin etmeyecek." Üç günlük görüşmeler için dün Tahran'a giden Baradey'in yardımcısı Olli Heinonen ise, "İran'la işbirliği iyi gidiyor. Şimdiye kadar önemli işler yaptık. Geride kalan çok mesele var, ama onları da çözmeyi umuyoruz" dedi. (Dış Haberler)