Barak: ABD'ye müteşekkiriz, verdiği silahla İran'a karşı kendimizi savunuruz

Barak: ABD'ye müteşekkiriz, verdiği silahla İran'a karşı kendimizi savunuruz
Barak: ABD'ye müteşekkiriz, verdiği silahla İran'a karşı kendimizi savunuruz

Barak (sağda) ve Netanyahu ile görüşen Gates, İran?dan BM Genel Kurulu sırasında yanıt almayı umduklarını belirtti. FOTOĞRAF: AFP

İsrail'i ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Gates, Obama'nın açılımına yanıt vermesi için Tahran'a eylül mühleti koydu. Barak ise, 'İran'a karşı tüm seçenekler masada. ABD'nin verdiği silahı kendimiz kullanıp kendimizi savunuruz' dedi

KUDÜS - İran gündemiyle dün İsrail’i ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Tahran’a yaptıkları açılıma yanıt vermesi için sonbahar mühletini koydu. ABD’li bakanın İran’ı cezalandırmak için sadece yaptırımdan söz etmesine karşın, “Tüm seçenekler masada” diye ısrar eden İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, İran’a karşı ABD silahlarını kullanarak ‘bağımsız’ biçimde harekete geçmekten söz etti.
Basın toplantısında Gates, Obama’nın İran’a  açılımının ‘açık uçlu bir öneri’ olmadığını belirtip, “Başkan sonbaharda, muhtemelen eylüldeki BM Genel Kurulu’nda mutlaka bir karşılık almayı bekliyor ve umuyor” dedi. ABD Savunma Bakanı, İran’ın nükleer programına karşı diplomatik çaba başarısız olursa yaptırımlara öncelik verme vurgusu yaptı. 

Yine savunma şemsiyesi
Ama İsrail Savunma Bakanı, “İran’a karşı hiçbir seçeneğin dışarıda tutulmaması gerektiğine inanıyor ve başkalarına da aynı yaklaşımı tavsiye ediyorum” dedi. Gates, İran nükleer silah üretecek seviyeye ulaşırsa ABD’nin Körfez ve öteki müttefik ülkelerin topraklarına savunma füzeleri yerleştirip denizden sıkı kontrolü içeren ‘savunma şemsiyesi’ kurma önerisini getirirken, Barak çok sert çıktı: “Sağladığı mali ve teknolojik destekten ötürü ABD’ye çok müteşekkiriz. Verilen desteği ve malzemeyi kendimiz kullanarak İsrail’i kendimiz savunuruz.” Geçen hafta Tayland ziyaretinde ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton aynı öneriyi dile getirdiğinde İsrail hükümeti “Nükleer silahlı İran’ı çoktan kabullenmişsiniz” diye kızmıştı.
Gates ise Obama’nın İsrail’in güvenliği ve bölgenin istikrarı için iki devletli çözümün şart olduğu sözünü hatırlatıp, “Sürecin ilerlemesine yardımcı olmak için İsrail’in güvenlik ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürerek iki devletli çözüme olanak sağlamaya çalışacağız” dedi. Gates İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüşmesi sonrası İran diyaloğa yanıt  vermezse çok sert yaptırımlardan söz ederken, Netanyahu İran’ın nükleer silah sahibi olmasının engellenmesi için her aracı kullanmakta ABD ile hemfikir olduklarını duyurdu. (afp, bbc)