Barışın temeli buldozerden!

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, 'İsrail-Filistin barış anlaşması'nın yolunu açacak Ortadoğu barış konferansı emeliyle bölgeyi ziyaret ederken, İsrail önce Hamas'ın denetimindeki Gazze'yi...

GAZZE - ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, 'İsrail-Filistin barış anlaşması'nın yolunu açacak Ortadoğu barış konferansı emeliyle bölgeyi ziyaret ederken, İsrail önce Hamas'ın denetimindeki Gazze'yi 'düşman varlık' ilan etti, sonra Gazze'deki operasyonunda buldozerlerini üzerine sürdüğü taş atan Filistinli çocuklardan birini ezerek öldürdü.
İsrail Gazze'nin 1.5 km. içine girerek onlarca cip, tank, buldozer ve helikopterle Bureyc mülteci kampına operasyon düzenledi. Filistinli doktorlar, buldozerlere taş atan çocuklar arasında 16 yaşındaki Mahmud Kayed'in de bulunduğunu, Kayed'in önce tank ateşinde şarapnelle vurulduğunu, sonra çocukların üzerine sürülen bir buldozer tarafından ezilerek öldürüldüğünü söyledi. Kayed'in yüzünün sol tarafının tümüyle ezildiği görüldü. Akşam yine Bureyc'te 22 yaşındaki Muhammed Ebu Huceyr keskin nişancı ateşiyle öldü.
Nablus'ta bir engelli öldü
İsrail helikopterlerinin ateşinde ikisi Hamaslı dört Filistinlinin de yaralandığı, İsrail askerleri ev ev militan ve silah ararken, buldozerlerin tarlaları darmadağın ettiği aktarıldı. Gazze'den atılan Kassam roketlerine misillemede bulunduğunu söyleyen İsrail'in Fetih denetimindeki Batı Şeria'nın Nablus kentinde düzenlediği operasyonda da, balkonda oturan bacakları ve elinden fiziksel engelli 38 yaşındaki Muhammed Selim öldü.
İsrail, önceki gün 'düşman varlık' ilan ettiği Gazze'de yaşayan 1.5 milyon Filistinliye su, elektrik ve yakıtın azaltılması gibi ekonomik yaptırımlarla kontrol noktalarındaki önlemlerin artırılmasını öngörüyor. Ramazanda açlık ve susuzlukla boğuşan Filistinliler, kararı 'toplu cezalandırma' diye niteledi. 'Savaş ilanı' yorumu yapan Hamas sözcüsü, "Halkımızı aç bırakıp, konferanstan çıkabilecek aşağılayıcı formüllere boyun eğdirmeyi amaçlıyorlar" dedi. BM Genel Sekreteri Ban ki Moon, İsrail'in uluslararası hukuktan kaynaklanan Gazze'deki sivillere yükümlülüklerini ihlal ettiğini belirtti. Rice ise, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'yle görüşmesinde, "Hamas düşman varlıktır, ABD için de öyle" sözüyle İsrail'i destekledi.
Dün önce İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, sonra Filistin lideri Mahmud Abbas'la görüşen Rice, ortak basın toplantısına 'Ramazan Kerim' diye başlayıp "Konferans hem içerikli, hem Filistin devleti konusunu ilerletici nitelikte olmalı. Bush, liderleri sadece ortak görüntü vermeleri için davet etmiyor" diye konuştu. Konferansın kasım ortası yapılabileceğini söyleyen Abbas, "Başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması için vakit geçiyor" dedi. Batı bu kritik sürece sadece Fetih'i davet ederken Hamas'ı dışlıyor. (afp, ap)