Barroso: Tarih siyasete alet edilmesin

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, ABD Temsilciler Meclisi'ndeki Ermeni tasarısı için "Tarihe saygı açısından, kurbanlara saygı açısından...

BRÜKSEL - Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, ABD Temsilciler Meclisi'ndeki Ermeni tasarısı için "Tarihe saygı açısından, kurbanlara saygı açısından, (1915 olaylarının) siyasete her türlü alet edilmesine karşıyız" dedi. Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan'ı kabul eden Barroso, ortak basın toplantısında komisyonun resmi görüşünü tekrarladı.
"Bu konuda benim kişisel ve komisyon'un resmi görüşü, tarihteki (1915) olayların çok hassas ve çok acı verici olduğudur" diyen Barroso, Türkiye'nin AB katılım müzakerelerini sonuçlandırmak için Ermeni iddialarını kabul etmek zorunda olmadığını vurguladı. Barroso, "Böyle bir kriter yok. Burada sihirli kelime uzlaşma. Zaten AB'nin doğuşu buna dayanıyor. Herhangi bir empoze olmadan uzlaşma süreci yaşandı. Daha önce düşman olanlar bir araya gelerek AB'nin temellerini attı. Uzlaşma süreciyle altı ülkeden 27 ülkeye çıktık" vurgusu yaptı. Barroso, ABD'deki tasarıyla ilgili görüşü sorulunca 'Tarihe saygı açısından, kurbanlara saygı açısından, (1915 olaylarının) siyasete her türlü alet edilmesine karşı olduklarının' altını çizdi.
Koçaryan ise, tasarıdan memnun olduklarını belirterek Bush yönetimini 'Fransa örneğini izlenmeye' çağırırken, "Fransızlar da Türkiye'nin çok büyük tepki vermesinden korkuyorlardı. Oysa (tepkiler) sadece birkaç gün sürdü. Aradan geçen bir yılda ikili ticaret 1.2 kart attı" dedi.