Barzani: Asra bedel bir yıl

Barzani: Asra bedel bir yıl
Barzani: Asra bedel bir yıl

Çağlayan ile Davutoğlu, temaslarının ardından, Erbil kalesiyle ?Kayseri Pazarı? diye anılan çarşıyı gezip halkla sohbet etti. FOTOĞRAF: AFP

Davutoğlu, Barzani ile görüşmesi sonrası, 'Ortak gelecek vizyonumuzda terör yok' dedi. Barzani'nin 'Bir yılda yaptığınızı yüz yılda kimse yapamadı' diye övdüğü Davutoğlu, AB tarzı birleşme önerdi

ERBİL - Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Irak ziyareti sonrası Kuzey Irak’a giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun önceki akşam Erbil’de Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile görüşmesinin ayrıntıları öğrenildi. Olumlu havada geçen görüşmede PKK’nın tasfiyesi ve demokratik açılım ele alındı.
PKK’nın tasfiyesi durumunda iki ülke ilişkilerinde parlak bir dönem başlayacağını, ama kardeşin kardeşi kırmaya devam etmesi durumunda böyle bir parlak dönemin olmayacağını belirten Davutoğlu, PKK ile mücadelenin üç ayağı olduğunu, ilkinin Türkiye, ikincisinin Kuzey Irak’ta mücadele olduğunu aktarırken, Kandil’i telaffuz ederek Kürt Bölgesel Yönetimi’nden yardım istedi. Üçüncü ayağın Avrupa’da yürütülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Barzani de, zor günlerinde Türkiye’nin her zaman kendilerine destek olduğunu, Türkiye’den hiçbir zaman zarar gelmediğini söyleyip iki ülke halklarının aynı bölgenin insanları olduğunu, Türk gençleri öldüğünde üzüldüğünü belirtti. Demokratik açılım çalışmalarının ardından ya PKK’nın kendisinin değişeceği ya da Kürt halkından gelen baskı sonucu bu yükü kaldıramayacağı değerlendirmesini yapan Kürt lider, PKK’nın çizgisini benimsemediklerini aktardı. Davutoğlu’nun dış politika açılımlarını öven Barzani, “Sizin bir senede yaptığınızı yüz senede kimse yapamadı” dedi.
Davutoğlu da, tarihin doğru ellerden yazılması durumunda doğru yön alacağını söyleyip “Avrupa yüzyıllarca savaştı, ancak sonra birleşti. Bu neden bu bölgede de yapılmasın“ karşılığını verdi. Hep birlikte ‘PKK belası’ndan kurtulunması gerektiğini sözlerine ekledi. 

‘Çok güçlü eksen kuracağız’
Dışişleri Bakanı, dün Musul’e geçmeden önce Erbil Havaalanı’nda Kürt Bölgesel Yönetimi yetkililerinden Neçirvan Barzani ile yaptığı ortak basın açıklamasında da, şu vurguyu yaptı “Görüşmelerde ortak geleceğe yönelik vizyonu beraberce şekillendirdik. Bu vizyonda barış, güvenlik, gelişme, istikrar var, terör yok. Ekonomik geri kalmışlık, önyargı yok. Türkiye ile Irak arasında artık insan ve mal akışı olacak, ama güvenliği tehdit eden bir terör adımı olmayacak.” Davutoğlu, “Irak’a tehditleri Türkiye’ye tehdit görüyoruz. Siz de Türkiye’ye tehditleri kendinize yönelik algılıyorsunuz. Bu ortak anlayışla her şeyi yeniden inşa edeceğiz” diyerek ekledi: “Türkiye ile Irak çok güçlü bir eksen oluşturacak.”
Neçirvan Barzani de, Türkiye’ye tehdidi kendilerine tehdit gördüklerini teyit edip, Davutoğlu’nun ‘tarihi ziyaret’ görüşünü paylaştı. “Ziyaretiniz bizi çok sevindirdi. Bu önemli bir başlangıç. Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın da gelmesi ilişkilere Türkiye’nin ne kadar önem verdiğinin göstergesi” diyen Kürt yetkili, demokratik açılım için şunları söyledi: “Önemli, kutsal ve takdire şayan adımlar. Bölgede yaşayan bütün halklar desteklemeli. Sorunların çözümünde işbirliği içinde olmamız lazım. Gerek yerel hükümet gerekse Bağdat hükümeti ile ilişkilerin iyi olması önemli.” Davutoğlu ile Çağlayan, Işık Üniversitesi’nde öğrencilerin hazırladığı gösteriyi izleyip Erbil kalesiyle çarşısını da gezdi. (aa)