Barzani krizinde Maliki devrede

Türkiye ile Kuzey Irak Kürt yönetimi 'başkanı' Mesud Barzani arasında ipler gerilirken, devreye giren Irak Başbakanı Nuri Maliki, "Irak dış politikasını Irak hükümeti belirler.

BAĞDAT - Türkiye ile Kuzey Irak Kürt yönetimi 'başkanı' Mesud Barzani arasında ipler gerilirken, devreye giren Irak Başbakanı Nuri Maliki, "Irak dış politikasını Irak hükümeti belirler. Dış politikamız komşularla iyi ilişkiler üzerine kuruludur" mesajını verdi. Uzakdoğu turundaki Maliki, şu açıklamayı yayımlattı: "Irak'ın dış siyaseti planlıdır, Irak hükümetince yürütülür ve komşularla en iyi ilişkileri kurmaya dayalıdır. Biz komşularımızın içişlerine karışmayız, onların da Irak'ın içişlerine karışmalarına izin vermeyiz."
Kürt yetkililer Barzani'nin arkasında
Kürt yetkililer ise Barzani'ye siper oluyor. Barzani'nin sözcüsü Fuad Hüseyin, Kürt liderin El Arabiya'da yayımlanan demecini aslında yaklaşık bir ay önce Türkiye'den Kerkük'le ilgili tehditler gelmesi üzerine verdiğini savunarak, Türkiye siyaseti ve medyasındaki Kerkük saldırganlığının kendilerinde hassasiyet yarattığını anlattı. Kürt meclisi başkan yardımcısı Kemal Kerküki, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Barzani'ye tepkisini, "Bir devletin başbakanının adaba uygun dil kullanması, herkesin önünde konuştuklarının hududunu bilmesi ve başka ülkenin içişlerine karışmaması gerek" diye eleştirdi. Kürt yönetiminin Washington temsilcisi Kubad Talabani, Barzani'yi "Kendisi bizim Türkiye içine gireceğimizi söylemedi. Bölgesel güçlerin Irak'ın içişlerine karışmamasını söyledi" sözleriyle savunurken, Türkiye'ye serzenişte bulundu: "Anlayamadığımız bir nedenden Türk yetkililer görüşme talebimizi reddediyor. PKK sorunu Türkiye'de de var." (Dış Haberler)