Barzani, uzun vadeli stratejik ilişki arayışında

KDP'nin Dış İlişkiler Sorumlusu Dizayi, 'Türkiye kilit önemde. İlişkilerde PKK'yla bağımlı kalınmamalı. Uzun dönemli stratejik ilişki istiyoruz' dedi
Haber: MURAT YETKİN / Arşivi

ANKARA - Irak’ta Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) Türkiye ile sadece PKK’ya karşı mücadele ile sınırlı olmayan uzun dönemli stratejik ilişki arayışında. Barzani’nin lideri olduğu Kürdistan Demokratik Partisi’nin (KDP) Dış İlişkiler Sorumlusu Safin Dizayi, Radikal Ankara Bürosu’nu ziyaretinde “Türkiye’yi kilit önemde bir ülke olarak görüyoruz. Uzun dönemli stratejik ilişki arayışındayız” dedi. Diyazni şu mesajları verdi: 

* “İlişkinin güvenlik boyutunun öneminin farkındayız. Tam olarak Ankara gibi düşünmüyoruz, ama Ankara’nın kaygılarını meşru görüyoruz. Irak, Türkiye’ye yapılan saldırılarda bir sıçrama tahtası olarak kullanılmamalı. Öte yandan, askeri seçeneğin tek başına bir çözüm olmadığını Türk askeri yetkilileri de söylüyor. Akıl vermek bizim işimiz değil, ama çözüm için yapabileceğimiz bir şey olursa, yapmak isteriz.

* “İlişkilerin PKK’ya bağımlı kılınmaması için seçenekler var. Irak gazının boru hatlarıyla Türkiye üzerinden Avrupa’ya nakli mümkün. Ulaştırma alanında yeni işbirliği, kara yolları, demir yolları inşası mümkün. Bu çerçevede, Habur dışında bir başka sınır kapısının açılışına engel olmayacağız.”

* “Irak’ta gergin bir döneme daha giriyoruz. 31 Ocak’taki yerel seçimler öncesi, özellikle Musul ve Diala bölgesinde şiddet olayları çıkacağı endişesindeyiz. Ancak yerel seçim sonuçları, genel siyasi tabloyu da değiştirecek. Bağdat’taki dengelerin de değişebileceğini düşünüyoruz.”

* “Türkiye’de 29 Mart yerel seçimleri iktidar ve muhalefet ilişkileri açısından barometre niteliğinde. Bize sınır olan bölgelerde rekabet temel olarak AKP ve DTP arasında görebildiğimiz kadarıyla. AKP oylarını artırırsa halkın devletten çözüm beklentilerinin arttığına işaret eder. DTP oyları artarsa, bölge halkının hükümetten memnun olmadığını gösterir. Biz yalnızca izliyoruz, sonuç ne olursa, hayırlı ve uğurlu olsun. Bi xêr u xoşi be.”

* “TRT’nin Kürtçe yayınları nedeniyle Türk hükümetini tebrik ediyoruz. Türkiye’de toplum Irak gibi ayrışmış değil. Kürtler Türkiye’de toplumun bütünleşmiş bir parçası. O nedenle bunu ayrıştırıcı değil, toplumun geniş kesimlerini kucaklayıcı bir adım olarak görüyoruz.”