Barzani'den AB'ye: PKK'ya siyasi çözüm, Kerkük'e referandum

Avrupa turuna çıkan Kuzey Irak Kürt yönetimi lideri Mesud Barzani, AB'ye Türkiye'nin PKK'yla mücadelesi ve Kerkük referandumuyla ilgili tezlerini anlattı. Önceki gün Fransa Cumhurbaşkanı seçilen Nicolas Sarkozy ile görüşme fırsatı bulan Barzani...

BRÜKSEL - Avrupa turuna çıkan Kuzey Irak Kürt yönetimi lideri Mesud Barzani, AB'ye Türkiye'nin PKK'yla mücadelesi ve Kerkük referandumuyla ilgili tezlerini anlattı. Önceki gün Fransa Cumhurbaşkanı seçilen Nicolas Sarkozy ile görüşme fırsatı bulan Barzani, dün Brüksel'de AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana'yla buluşup Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komisyonu'nda konuştu. AP'ye hitabında Türkiye'nin tehditlerine boyun eğmeyeceklerini vurgulayan Barzani, PKK için siyasi çözüm gerektiğini, Türkiye'nin askeri seçeneğe yönelmesinin başarısız olacağını söyledi. Kürt lider, Kerkük'te statü referandumunun ertelenmemesinde ısrar etti.
Barzani, Kürtçe yaptığı konuşmada, "Tehdit artık geçerli dil değil. Yapıcı diyalogdan yanayız. Türkiye'ye barış elini uzatıyoruz. Kimseyi tehdit etmiyoruz. Kimsenin de bizi tehdidine izin vermeyiz. Yapıcı tavrımız, haklarımızdan taviz vereceğimiz anlamına gelmez" dedi.
Geçen ay Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın Kuzey Irak'a operasyon çağrısı yapmasını Türkiye'deki seçim sürecine bağlayan Barzani, şöyle devam etti: "PKK, siyasi sorun, askeri yoldan çözülemez. İstenirse siyasi çözüme destek verebileceğimizi ilettik. Ancak Ankara, PKK'ya askeri operasyonda ısrar ederse başarısız olur, biz de yanlarında yer almayız. Ankara PKK'yı bahane ediyor. PKK konusunda en çok Türkiye kendi kendine yardım edebilir."
Kürtlerin tek ulus olduğu ve diğer ülkelerdeki soydaşlarının kendi geleceklerine barışçıl yollarla karar vermeleri gerektiğini savunan Barzani, Irak anayasasının yıl sonuna dek Kerkük'te statü referandumuna izin veren 140. maddesine Avrupalıların desteğini istedi. "Kerkük Kürdistan özellikli Irak kenti. Dışarıdan kimsenin müdahaleye hakkı yok" diyen Kürt lider, Türkmen Cephesi'ne de "Hedefi düşmanlık yaratmak" diye çattı.
Lagendijk'le Kerkük referandumu atışması
Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk ise, düşünce kuruluşlarının Kerkük referandumunun ertelenmesini önerdiğini hatırlatıp "Erteleme umutlarınızın sonu değil. Risk mi almak istiyorsunuz" diye sordu. Kürt lider, şu yanıtı verdi: "Erteleme Irak'ın tümü için sorun yaratır. Ertelenirse çatışma olur. Yapılırsa çatışma olmaz. Ayrıca erteleme isteyenler durumu incelememiş demektir, çünkü Kürtlerin bunu kabul etmeyeceği çok açıktır. Azınlığı mutlu etmek için bir avuç kişinin boykot tehdidiyle çoğunluğun isteğini hiçe sayan bir çözüm kabul edilemez." Kerkük referandumunun Irak'taki iç savaşı bu bölgeye yayacağına dair rapor yayımlayan AP bünyesindeki Uluslararası Kriz Grubu ve AP Başkanı Hans-Gert Pöttering'le de görüşen Kürt lider, Sarkozy'den de Kuzey Irak-Fransa ilişkilerinin her alanda geliştirilmesini istedi.
(ap, afp, Reuters, aa)