Barzani'den Kerkük için savaş iması

Barzani'den Kerkük için savaş iması
Barzani'den Kerkük için savaş iması

2006?da Irak Başbakanı olduğundan beri ilk kez Kuzey Irak?a giden Maliki, hep ters düştüğü Barzani ile samimi pozlar verdi. FOTOĞRAF: REUTERS

Maliki Kerkük ve petrol uzlaşısı için Kuzey Irak'a gidip Barzani ve Talabani ile görüştü. Newsweek'e Kerkük uğruna savaş iması yapan Barzani, 'Sayıca azsınız' uyarısını da 'Sadece sandıkta çoğunluğun kazanması kuraldır' diye püskürttü

DUKAN - ABD yönetimi Irak’tan güçlerini çekmeyi tamamlayacağı 2011 sonuna dek Kürtlerle Arapların petrol zengini Kerkük gibi bölgelerin statüsünün belirlenmesi, yabancı şirketlerle tek taraflı petrol anlaşmaları gibi netameli konularda uzlaşması için bastırırken, Irak Başbakanı Nuri Maliki soluğu Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (KBY) aldı. Maliki, aralarındaki gerilim yüzünden neredeyse bir yıl tek kelime etmediği KBY Başkanı Mesud Barzani ve kendisiyle seçim ittifakı kurmak isteyen Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile görüştü. Maliki’nin başbakan sıfatıyla bölgeyi ilk ziyareti, Kürtlerin başkanlık ve meclis seçimlerinin bir hafta sonrasına ve Irak genel seçimlerine beş ay kalaya denk geldi.
Maliki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında “Kürdistan’dan bir heyet yarım kalan sorunları konuşmak için Bağdat’a gelecek. Umarım Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin de aralarında olur” derken, Barzani de sorunları ‘kendi aralarında çözme konusunda uzlaştıklarını’ söyledi. KBY’nin Kerkük ve Irak’ın geri kalanıyla arasındaki sınır bölgelerini ele geçirme emeli Araplarla Türkmenleri öfkelendirdiği gibi Bağdat’la arasında söz düellosuna yol açmıştı.
Nisanda BM Kerkük’te Irak Anayasası 140. maddesi uyarınca yapılması gereken nüfus sayımı ile referandumun beş yıl ertelenmesini, 140. maddenin değiştirilmesini ve petrol zengini kent ve civarına ‘Kerkük Vilayeti’ statüsü verilmesini önermişti. Ancak BM’ye “Öneriler gerçekdışı. 140. maddeye alternatif kabul etmeyiz” yanıtını verip Kerkük’ü ‘Kürdistan toprağı’ sayan Kürt anayasa taslağını sonbaharda referanduma götüreceğini duyuran Barzani,  ABD Savunma Bakanı Robert Gates’in Erbil’e uyarı ziyaretinden sonra da tutumunu değiştirmişe benzemiyor.

‘Elimizdeki araçlarla savunuruz’
1 Ağustos’ta Newsweek’te çıkan demecinde Türkiye ile ilişkilerde kaydadeğer ilerlemeyi sürdürmek istediklerini, Kuzey Irak’taki PKK varlığının abartıldığını, PKK’nın Türkiye’ye saldırmasına izin vermediklerini anlatan Barzani, Amerika çekildikten sonra Türkiye ile müttefik olmaları ihtimalini de “Türkiye Irak’ın tamamında olumlu rol oynayabilir. Onlar bu role hazırsa biz de hazırız. Ama içişlerimize müdahaleyi kabul edemeyiz” diye değerlendirdi.  Bağdat ile gerilimli ilişkiler konusunda “Irak anayasasının bize verdiğinden fazlasını istemiyoruz. Halkımın haklarını savunacağım ve bunun için elimdeki tek silah anayasa” diyen Barzani, BM’nin Kerkük’ü müzakereyle çözme girişimini de “Kerkük ve diğer tartışmalı bölgeler, bu sorunu çözecek yol haritasını çizen anayasa maddesinin kapsamında. Buna alternatif yaratma çabası sorunu daha da karmaşıklaştırır” diye reddetti. ‘Diğerleri kabul etmez de bu konuda yalnız kalırsanız ne olur’ sorusunu “O zaman Kürt halkının hakları gasp edilir ve elimizdeki araçlarla kendimizi savunma hakkımız olur” diye yanıtlayan Kürt lider, ‘Savaştan söz ediyorsanız, siz sayıca daha az tarafsınız’ uyarısını da “Hep daha çok sayıda olan kazanır diye bir şey yok. Sadece seçim sandığında çoğunluğun kazanması kuralı vardır” diye püskürttü. ABD ordusu, gerginliğin daha tırmanmaması için peşmerge ile Irak hükümet güçleri arasında irtibat büroları kurdu. (afp, Newsweek)