Barzani'den Maliki'ye Kerkük tehdidi

Kerkük referandumu

Irak'ın petrol kenti Kerkük'te hükümeti anayasanın emrettiği referandumu engellemekle suçlayan Kürt lider Barzani, referandum yapılmazsa gerçek bir iç savaş çıkacağı tehdidi savurdu. Barzani, "Kürtlerin Irak'ın bütünlüğüne bağlılığı, hükümetin anayasaya bağlı kalmasıyla mümkün" dedi. Nüfus sayımı için mühlet dün doldu.

BAĞDAT - Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Irak hükümetini paylaşılamayan petrol kenti Kerkük'te Anayasa'nın 140. maddesi uyarınca referandum düzenlenmesini engellemekle suçlayıp referandum yapılmazsa gerçek iç savaş çıkacağı tehdidi savurdu. Şiilerle Kürtler 2006'da hükümet kurarken Kerkük ve diğer tartışmalı yerlerde nüfus sayımına gitmeyi kararlaştırmış, son mühlet olarak dünü belirlemişti. Ama nüfus sayımı yapılmadan ve seçmen listeleri oluşmadan dün geldi geçti. Bunun üzerine Barzani, "Kürtlerin Irak'ın toprak bütünlüğüne bağlılığı, hükümetin anayasaya bağlı kalmasıyla mümkün. Sorun çözülmezse tüm ihtimaller açık. Yasal ve anayasal yollardan ümidimiz kesilirse, başka yollara başvurmak hakkımız. 140. maddenin uygulanmaması halinde gerçek iç savaş çıkar" dedi. KYB'nin internet sitesi, bu tehdidin ardından, Irak hükümetinin referandumu uygulamakla görevli komisyonun dört aydır boş alan başkanlığına Komünist Partisi'nden Bilim-Teknoloji Bakanı Raid Fehmi'yi getirdiğini duyurdu.
Güneyde de özerk bölge
Şiiler de boş durmuyor. Basra, Amara, Nasıriye, Divaniye ve Semave kentlerinin 45 üst düzey aşiret lideri, güneyde özerk bölge kurulmasında anlaşırken, Abdülmuhsin Şılış beş yıl için bu hükümete başkan seçildi. Beş kentin özerk bölgede birleşip hükümet kurması çalışmaları için 100 şeyh ve mühendis ile 30 aydın görevlendirildi. (FT, dha)