Başbakan'a makam aracı yine azizlik etti

Aracın kapısı açılmadı

Washington'da bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan, ailesiyle Büyükelçi'nin iftar davetine giderken yine makam aracının azizliğine uğradı. Kapı açılmadı, Erdoğan 20 saniye mahsur kaldı. Başbakan, daha önce de araçtan 'balyoz'la kurtarılmıştı.

NEW YORK - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın makam aracı bu kez Washington'da azizlik etti. Ekim 2006'da rahatsızlanıp hastaneye kaldırılırken makam aracının kapısı kilitlenen ve camın balyozla kırılmasıyla dışarı çıkartılan Erdoğan, önceki akşam Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy'un rezidansındaki iftara giderken yine kapı sürprizi ile karşılaştı. Davete eşi Emine, kızı Sümeyye ve oğlu Bilal ile giden Erdoğan rezidans önünde araçta 20 saniye mahsur kaldı. ABD'li güvenlikçilerin çabasıyla kapı açılırken oğul Bilal korumalara sert sert baktı. Olay sırasında binanın önünden geçmek isteyen siyah bir Amerikalı da buna engel olan polisle tartıştı.
Öte yandan BM Genel Kurulu bugün başlarken Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın temasları da yoğunlaşıyor. Önceki gün BM'nin Irak toplantısında ilk sözü alan Babacan, Irak'ın bütünlüğünün korunması, doğal kaynakların tüm Iraklılara ait olması ve PKK'nın Kuzey Irak'tan arındırılması gerektiğini vurguladı. 31 Ekim'de İstanbul'da yapılacak Irak konferansına destek çıkılan toplantıda, BM'nin Irak'taki rolünün artması, Basra ve Erbil'de 'destek bürosu' açılması temenni edildi.
İlk konuşma küresel ısınmaya dair
Erdoğan ise bugün BM'de iklim konulu panelde konuşup Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, AB Dönem Başkanı Portekiz Başbakanı Jose Socrates, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapetero, Endonezya Devlet Başkanı Susilo Yudhoyono, İsveç Başbakanı Frederik Reinfeldt ve Avusturya Başbakanı Alfred Gusenbauer'le görüşecek. Eski ABD Dışişleri bakanları Henry Kissinger ve Richard Holbrook'u kabul edip Coca Cola'nın ABD'li şirket yöneticileri toplantısına da katılacak. (aa, dha, bbc)