'Başı dumanlı' Irak'a 'dumansız hava sahası'

'Başı dumanlı' Irak'a 'dumansız hava sahası'
'Başı dumanlı' Irak'a 'dumansız hava sahası'

Iraklılar sigarayı ağır baskı altında içtiklerini söylüyor. Talabani de Saddam gibi puro tiryakisi. FOTOĞRAF: AFP

Okul, hastane ve otobüslerde püfür püfür sigara içilen Irak'ta meclis gelecek ay sigara yasağını yasallaştıracak

BAĞDAT - ABD işgalinin sona ermesi ve normalleşme eşiğindeki Irak, tütün ve sigara tiryakilerinin eksik olmadığı Ortadoğu’da bir istisna yaratma peşine düşüyor. Irak parlamentosuna gelecek ay sunulması planlanan yeni yasayla kamu binalarında sigara içilmesi, 18 yaş altındakilere sigara satışı ve sigara reklamlarının yasaklanmasının yanı sıra sigaralardaki katran oranının azaltılması ve paketlere sağlık uyarıları konulması öngörülüyor.
Gel gör ki Celal Talabani ve devrik lider Saddam Hüseyin gibi puro müptelası liderlere sahip ülkede, okul, hastane ve otobüslerde bile sigara tüttüren Iraklılara yasağı benimsetmek ve denetimini yapmak kolay olmayacak. Üstelik çoğu Iraklı günlük şiddete pek çok kurban verirken sigara bağlantılı ölümleri düşünmenin manasını sorguluyor. Irak’ta temmuzda en az 309 kişi bombalı saldırılarda öldü. 25 yıl tiryaki olduktan sonra bırakmayı başaran 45 yaşındaki memur Muhammed Hüseyin, “Hükümet önce elektrik, içme suyu ve yolsuzluk sorununu çözsün. Sigara yasağı listenin en sonunda olmalı” derken, parkta eşi ve iki kızıyla dinlenen 39 yaşındaki Abbas Hazad sigarasını yakarken aksi görüşü dile getiriyor: “Pek çok insan sigara kokusunu sevmiyor. Terör ve bombalamalarla halleşmeden önce hayat kalitesini düşünme vaktimiz geldi.” 

Dünkü travma: 30 ölü
32 yaşındaki tiryaki Muhammed İsmail ise “Sigara uyuşturucu gibi. Her gün travma yaşayan insanlar sinirlerine hakim olabilmek için sigara içiyor” tespiti yapıyor. Iraklılara bir sigara daha yaktıracak travmalardan birinin adresi de dün Musul’du. Kentte cuma namazı çıkışı bir Şii caminin önünde düzenlenen bombalı araçlı saldırıda en az 30 kişi öldü 50’den fazlası yaralandı. Irak’ta işgal sonrası ilk sigara yasağı girişimi Kaide’den gelmişti. Alkol, müzik gibi şeyleri men eden Kaide, sigarayı mekruh ilan edip, içenlerin parmağını kesme gibi cezalar uygulamıştı. Yeni tasarı 4-8 bin dolarlık cezalar öngörüyor. (ap)