Basın: Ne yapsa meşruiyeti var

Parlak zafer. Sarkozy ülke tarihinde kalıcı iz bırakacak. Yeni cumhurbaşkanı, seçim performansının verdiği güçlü meşruiyetle, büyük dönüşümüne artık başlayabilir.

Fransa basını:
Le Figaro (sağcı): Parlak zafer. Sarkozy ülke tarihinde kalıcı iz bırakacak. Yeni cumhurbaşkanı, seçim performansının verdiği güçlü meşruiyetle, büyük dönüşümüne artık başlayabilir.
Liberation (solcu): Zor. Sarkozy, hilesiz seçilmiş meşru lider. Ama öteki Fransa, genel seçimde bunu telafiye çalışacak.
L'Humanite (komünist): Şok. Sarkozy'nin seçilmesi, işçilerle gençler için felaket. Ama sağın zaferi tartışılmaz. Fransız toplumunun sağcılaştırılması, hipotez olmaktan çıkıp gerçeğe dönüştü.

Britanya basını
Guardian: Fransa, ihtiyacı olduğunu hissettiği bir cumhurbaşkanını seçti. 12 yıllık hareketsizliğin tedavisinin sağa keskin dönüş olduğuna karar verdi.
The Times: Fransa'da bir nesildir gerçekleşen en önemli değişim. Fransızlar, Thatcherizmin Galyalı tipine hazırlanmalı.
Daily Mail: Thatcher gibi kazanılmış haklara meydan okuyup galip geldi. Thatcher gibi amacına ulaşmak için insanları yabancılaştırmayı umursamıyor.

Amerikan basını
NY Times: Sarkozy'nin derhal Chirac'ın dış politikasını tasfiye etmesini beklemeyin. Sarkozy, ABD'nin iç dinamizmine hayran.
Wall Street Journal: Yeni yönelim beklentilerini yerine getirmek için hızlı davranıp Fransa'ya dünyada yeni rol kazandırabilir ve tarih yazabilir.