Başkan adayı kadın lider AB'yi maçolukla suçladı

Başkan adayı kadın lider AB'yi maçolukla suçladı
Başkan adayı kadın lider AB'yi maçolukla suçladı

Letonya lideri Vike-Freiberga, kadın ABBaşkanı?na itiraz edenlere ?Ağızlarını sabunla yıkasınlar? dedi.

BRÜKSEL - AB bugün Lizbon Anlaşması gereği ilk AB başkanı ve dışişleri bakanını belirlemek için zirve düzenlerken, tek kadın başkan adayı eski Letonya Cumhurbaşkanı Vaire Vike-Freiberga, görevin bir erkeğe gitmesi gerektiğini savunanlara sert çıktı. AB liderleri başkanlık yarışında Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy’a meylederken, Vike-Freiberga, bu koltukta kadın görmek istemeyenlere “Ağızlarını sabunla yıkasınlar. Kadınlara karşı en derin ve nahoş önyargıları dile getiriyorlar” diye kükredi.
Komünizm sonrası Letonya’nın ilk cumhurbaşkanı Vike-Freiberga, “Nitelikli kadın yok diyorlar. Buna kızıyorum. Bu yalan. Bunu protesto etmeliyiz çünkü bu yeteneğin sadece belli bir kromozomu olanlara bahşedildiği anlamına gelir” dedi. Geçen hafta AB’yi Sovyet tipi gizlilikle iş görmekle suçlamış Vike-Freiberga, resmen aday olmadan lobi yapan rakiplerine “Seçim süreci şeffaf olmalı. Yapacakları ilk iş taraftarların arkasına sığınmaya son verip ortaya çıkmak olmalı. Sadece 27 AB liderine değil bütün Avrupa vatandaşlarına aday olduklarını söylemeliler” diye de yüklendi.
Dönem başkanı İsveç, uzlaşma adayı arayışını sürdürürken, İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolcasıyla birliğin ezici çoğunluğuna hitap edebilen ama Rus karşıtlığı ve Amerikancılığıyla rahatsızlık yaratan Vike-Freiberga, Fransa ve Almanya’nın desteğine sahip Rompuy dışında Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende ve Lüksekburg Başbakanı Jean-Claude Juncker’a karşı şansını zorluyor. Eski Britanya Başbakanı Tony Blair koltuğa hevesli olsa da Londra’nın Avro ve Schengen karşıtlığı ayaklarına dolanmış durumda. Olası ikinci kadın aday eski İrlanda Cumhurbaşkanı Marry Robinson ise göreve talip değil. Londra’nın vergileri artırma yanlısı olması nedeniyle Rompuy’u veto etmesi işleri daha karıştırabilir.

Dışişleri için zorlu rakipler
Öte yandan da Dışişleri koltuğu için Britanya Dışişleri Bakanı David Miliband, eski İtalya Başbakanı Massimo D’Alema, İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, eski Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik ve Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn’in adı geçiyor. (afp, ap, aa)