Başkan olmak isteyen çok

Başkan olmak isteyen çok
Başkan olmak isteyen çok

AB Başkanlığı için kulis yaptıran Blair?in en sıkı rakipleri Juncker, Balkenende, Vike-Freiberga, Lipponen ve Robinson (soldan sağa).

Eski Britanya Başbakanı Tony Blair: Diplomasi deneyimiyle ipi göğüsleyebilir. Ciddi engel ise, Britanya’nın para birliğine ve Schengen’e set çekmiş olması. Fransa’dan destek görürken, Almanya’nın tutumu netameli. Avrupa Parlamentosu üyeleri aleyhte kampanya başlatırken Britanya’da 2010’da iktidar olmayı uman muhafazakârlar adaylığına karşı. Ilımlı başkan isteyen Belçika, Lüksemburg, Hollanda ve Polonya set çekebilir.
Lükbemburg Başbakanı Jean Claude Juncker: Avro bölgesini kuran Maastricht Anlaşması’nın mimarı. En deneyimli başbakan olarak birlik içinde pek çok konuda uzlaştırıcı rolüyle biliniyor. Banka yasası üzerine Paris ve Berlin’le zıtlaşıncaya dek şansı yüksekti. Fransız vetosuna takılabilir. Paris ve Berlin’deki hava ‘Juncker’i dünya ciddiye almaz’ şeklinde.
Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende: G8 ve G20 zirvelerinin toplanmasındaki rolüyle puan topladı. Güçlü bir başkan görmek istemeyenlerin desteğini alabilir, yarış tıkanırsa uzlaşma adayı olarak öne çıkabilir.
Eski Letonya Cumhurbaşkanı Vaira Vike-Freiberga: ‘Doğunun Demir Lady’si. Kredisini eski Sovyet cumhuriyetini NATO ve AB’ye üye yapmasına borçlu. Kanada’daki akademik kariyerini bırakıp ülkesine dönen felsefe profesörü, 1999’dan 2007’ye kadar cumhurbaşkanlığı yapmıştı. Adaylığına Litvanya da destek çıkıyor.
Eski Finlandiya Başbakanı Paavo Tapio Lipponen: AB’nin hem büyük hem küçük üyelerinin taleplerini karşılayabilir. AB başkanı için biçtiği rolü ‘uzlaştıran ve sorun çözen’ diye tanımlıyor.
Eski İrlanda Devlet Başkanı Mary Robinson: 1990’da iktidara gelen ilk kadın cumhurbaşkanı. 1997’den itibaren beş yıl BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri’ydi.
Eski İspanya Başbakanı Felipe Gonzales: 67 yaşında. Akil Adamlar üyesi ancak 1996’da başbakanlığı bıraktığından beri siyaset sahnesinde gözükmemesi ve yaşlı olması şansını azaltıyor.
Diğer adaylar: İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt, eski Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt, Eski İrlanda Başbakanı Bertie Ahern ve eski İrlanda Başbakanı John Bruton. (Reuters, ap)