Basklar AB'den yardım istiyor

İspanya'da, Bask ülkesinin bağımsızlığını isteyen ETA'nın bir yıl süren ateşkesi, hükümeti 'müzakere şartlarını oluşturmamakla' suçlayıp bitirmesi sonrası saldırı kaygıları artarken...

MADRİD - İspanya'da, Bask ülkesinin bağımsızlığını isteyen ETA'nın bir yıl süren ateşkesi, hükümeti 'müzakere şartlarını oluşturmamakla' suçlayıp bitirmesi sonrası saldırı kaygıları artarken, örgütün siyasi kanadı olduğu savıyla 2003'te kapatılan Batasuna, konuyu AB'ye taşıyor. Batasuna'nın Avrupa sorumlusu Gorka Elejebarrieta, AB'nin Bask sorununda daha büyük rol üstlenmesini istedi. Elejebarrieta, "AB, yalnızca Madrid'in çıkarlarını desteklemiştir, Bask ülkesininkileri değil. Bask sorununun çözümü AB gündeminin önceliği olmalı" eleştirisini de ihmal etmedi.
İspanyol medyası ise 'ETA'nın her an saldıracağı' haberleriyle çalkalanıyor. El Pais, 'ETA'nın saldırı eğitimli 100 aktif üyesi var. Lojistik ve teknik kapasitesi optimal düzeyde' derken, sağcı ABC gazetesi 'ETA, ateşkes öncekinden güçlü' diye yazdı. Real Madrid kulübü ise hafta sonu Bask ekibi Zaragoza'yla deplasman maçı için ekstra güvenlik istedi.