Başkomutan Obama'dan Irak takvimi

Başkomutan Obama'dan Irak takvimi
Başkomutan Obama'dan Irak takvimi

Talabani?ye 2005?ten bu yana İran?ı dördüncü ziyaretinde dışişleri, ticaret ve elektrik bakanlığı yetkilileri eşlik etti. Kürt kökenli Irak lideri İran liderliğiyle temaslarda bulunuyor. FOTOĞRAF: AFP

Obama, Irak'tan erken çekilmeyi riskli bulan üst düzey komutanlarıyla pazarlıkların ardından dün kendi takvimini açıkladı. Obama Irak'taki 140 bin askerin üçte ikisini Ağustos 2010'tan itibaren çekmiş olacak. Kalan 35 - 50 bin asker 2011 sonuna dek eğitim, koruma ve sınırlı operasyonla iştigal edecek

WASHINGTON - Irak’tan 16 ayda çekilme vaadiyle Beyaz Saray’a çıkan ama hem Pentagon hem Kongre üyelerinin ‘Erken çekilme riskli olur’ itirazları yüzünden çıkış stratejisini ilan etmeyi geciktiren ABD Başkanı Barack Obama nihayet dün takvimini duyurdu. 20 Ocak’ta göreve başlayan Obama, 31 Ağustos 2010’dan sonra şu an 142 bin olan asker sayısını savaşçı unsurları çekerek 35-50 bine düşüreceğini, 2011 sonuda da çekilmenin tamamlanacağını açıkladı. Bu durumda 2003’te başlayan Irak işgaline karşı çıkmış Obama, selefi George W. Bush’un Irak Başbakanı Nuri Maliki ile gider ayak imzaladığı Güçlerin Statüsü Anlaşması’nın (SOFA) öngördüğünden farklı bir şey yapmış olmayacak. Zira SOFA da 31 Aralık 2011’de tam çekilme öngörüyor.
Dün Afganistan’a göndermeye hazırlanan Kuzey Carolina’daki Camp Lejeune Üssü’nde beklenen Irak stratejisini açıklayan Obama, “Muharebe görevimiz 31 Ağustos 2010’da sona erecek” dedi. Bu da Obama’nın savaşçı unsurların çekilmesiyle ilgili vaadinde üç aylık bir rötara denk geliyor. 

Misyonun sınırları
Üst düzey ABD’lilere göre bu tarihten tam çekilmenin olacağı 2011 sonuna kadar Irak’ta kalacak askerlerin misyonu üç alanla sınırlı olacak:
- Irak güçlerini eğitmek, donatmak ve akıl vermek.
- Amerikalı sivil ve askeri porsonelin güvenliğini sağlamak.
- Tek başına ya da Irak güçleriyle ortaklaşa terör operasyonları yapmak.
Stratejinin Savunma Bakanı Robert Gates, Genelkurmay Başkanı Amiral Mike Mullen, Irak’taki güçlerinin komutanı General Ray Odierno ile bir aydır süren müzakerelerle şekillendirildiğini belirten Amerikalı yetkililer, Ağustos 2010’dan sonraki asker sayısının da koşullara göre 35 bin ile 50 bin arasında değişebileceğini kaydetti. Odierno’nun özellikle kısmi yerel ve genel seçimlerin planlandığı 2009’un sonundan itibaren bekleyen zorlu süreçte yeteri sayıda asker olmasını istediği, bu talebin de yönetim tarafından makul karşılandığı kaydedildi. Bu süreçte çekilmenin hızıyla ilgili de belirsizlik var. Bir Amerikalı yetkili ‘Göreceli hızlı çekilme olacak’ derken bir başka yetkili ‘Çekilmenin hızını Irak’taki komutanlar belirleyecek’ görüşünü aktardı.
Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi’nin Cumhuriyetçi üyesi John McHugh da, Obama’nın Irak’ta şiddetin artması halinde çekilme planının gözden geçirileceği ve bir B-Planı’nın olduğu konusunda kendilerine güvence verdiğini söyledi. McHugh “Irak’ta olası meydan okumalara yanıt verebilmeleri için komutanlara esneklik tanınmalı” diye ekledi. Ancak Temsilciler Meclisi’nin Demokrat başkanı Nancy Pelosi,  kalan 50 bin askerin mantığını sorgulayarak “15-20 bin asker yeterli olur” itirazını yaptı.

Hill, Irak büyükelçisi oldu
Obama, Maliki’ye de danışarak, eski ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Christopher Hill’i Irak’a büyükelçi olarak atadığını açıkladı. Başkan, Hill’i “Büyükelçi Hill, Barış Gücü’ndeki zamanlarında Kosova ve Kore’deki çalışmalarıyla  denenmiş,  şu anda en çok ihtiyacımız olan uygulamacılık yeteneğini sergilemiştir.” sözleriyle takdim etti. Hill, Doğu Asya ve Pasifik İlişkileri Bürosu’nun başkanlığını yapıyordu.  (ap, afp)