Bask'ta barış umudu yine darbe yiyor

İspanya'nın kuzeyiyle Fransa'nın güneybatısında bağımsız Bask ülkesi kurmak için 1968'ten beri verdiği silahlı mücadeleyi Mart 2006'da kalıcı ateşkesle bitiren ETA, ateşkesi bugün sona erdiriyor.

MADRİD - İspanya'nın kuzeyiyle Fransa'nın güneybatısında bağımsız Bask ülkesi kurmak için 1968'ten beri verdiği silahlı mücadeleyi Mart 2006'da kalıcı ateşkesle bitiren ETA, ateşkesi bugün sona erdiriyor. Bu kararıyla Sosyalist Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun Bask sorununda 'siyasi diyaloğu' seçip barış misyonunu yüklenmesine darbe vuran ETA, hükümeti 'uzlaşmak yerine baskı yapmakla' suçladı.
ETA, 'bağımsız Bask için her cephede harekete geçeceğini' belirttiği bildirisinde hükümete şöyle yüklendi: "Hükümet, ateşkese tutuklamalar, işkenceler ve yargılamalarla karşılık verdi. Müzakere sürecine devam için gerekli asgari demokratik şartlar yerine getirilmedi." Ateşkes sonrası başlatılan görüşmeler, geçen aralıkta Madrid havaalanında iki kişinin öldüğü bombalı saldırı yüzünden çıkmaza girmişti. Hükümet, böylece
'ateşkesi bozulmuş' sayarken, can kaybı hedeflemediğini savunan ETA, ateşkesin geçerli olduğunu savunmuştu.
Zapatero: ETA yanlış yapıyor
Özerk bölgelerle ilişkileri düzeltme amacındaki Zapatero ise ETA'yı 'hata yapmakla' suçladı. Zapatero, şunları söyledi: "ETA, İspanya ve Bask halkının arzuladığı barış yolunun tam tersine gidiyor. Barış için her şeyi denedim. Bask'ın geleceği, teröristlerin değil, demokrasi, özgürlük ve barış yanlısı Bask halkının çoğunluğunun elinde."
Sinn Fein: Masaya dön
2005'te silah bırakan IRA'nın siyasi kanadı Sinn Fein ise ETA'nın kararının 'hayal kırıklığı yarattığını' belirtip, örgüte müzakere masasına dönme çağrısı yaptı. Fransa da, ETA'nın kararını 'kötü haber' diye niteledi. ETA, 2008 seçimi öncesi Zapatero'yu müzakere yolunu seçtiği için eleştiren ana muhalefetteki sağcı Halk Partisi'nin elini güçlendirirken, El Pais 'örgütün operasyonel kapasitesini göstermek için her an kurbansız ama dev bir saldırı düzenleyebileceği' iddiasında bulundu.
(afp, ap)