Bask'ta ilk 'İspanyol' hükümet

İspanya'nın ayrılıkçı bölgesinde yönetim ilk kez Madrid yanlılarına geçti. Hükümet Baskça zorunlu eğitimi, Büyük Bask Ülkesi haritasını, ETA'ya övgüyü yasaklayacak

VITORIA/GASTEIZ - İspanya’nın ayrılıkçı eğilimleriyle meşhur, geniş özerkliğe sahip bölgesi Bask’ta, ilk kez Bask milliyetçisi olmayan bir hükümet iktidara geldi. Bask parlamentosunun kurulduğu 1980’den beri bölgeyi yöneten ve kendi kaderini tayin referandumu için bastıran Bask Milliyetçi Partisi (PNV), 1 Mart’taki seçimden yine birinci çıksa da mutlak çoğunluğu yakalayamamıştı. Bunu fırsat bilen Madrid’de iktidardaki Sosyalistlerin Bask bölgesindeki kolu (PSE), 78 sandalyeli Bask parlamentosundan 25 sandalye kazandı. Sosyalistler dışardan da anamuhalefetteki Halk Partisi’nden (PP) 13 vekil ve Demokrasi ve İlerici Birlik (UPYD) partisinden de bir vekil destek alarak  ulaştığı 39 sandalye ile tek başına hükümeti kurdu.  Böylece Bask parlamentosu da Sosyalist lider Patxi Lopez’in başbakanlığında Bask milliyetçisi olmayan ilk hükümete onay vermiş oldu.  

Hava durumuna ‘sansür’

Bunun ‘Bask ülkesinde iktidar PNV’nin ayrıcalıklı mirasıdır’ görüşünü değiştireceği yorumları yapılıyor. Madrid’de Sosyalist hükümete çok sert muhalefet eden PP ile resmi koalisyon hükümeti kurmadan azınlık hükümetine başkanlık edecek Lopez, şu icraatlarda bulunmayı planlıyor: Hapisteki ETA üyelerini temsil eden örgütlere hükümet desteği kaldırılacak, Bask polisine ETA ile mücadelede daha geniş yetkiler verilecek, kamuoyu önünde ETA üyelerinin övülmesi yasaklanacak. Okullarda Baskça zorunlu eğitim durdurulacak, çocuklara aileleri istiyorsa İspanyolca eğitim seçeneği sunulacak. Bask televizyonunda hem İspanya hem de Fransa’daki Bask bölgelerini ‘Büyük Bask Ülkesi’ adı altında birleştiren haritalar önünde hava durumu sunulmasına son verilecek, iki bölge ayrı ayrı gösterilecek.
Bu programı yazar-radyo yorumcusu Jose Maria Ridao “Bask milliyetçisi hükümetin Bask kimliğini savunmak için çıkardığı tüm kararlara açıkça ya da örtülü biçimde son verilecek” diye değerlendirdi. Bağımsızlık isteyenlerle İspanya’ya bağlı kalmak isteyenler arasında bölünmüş Bask toplumunu birleştirmeyi, halkın gerçek sorunlarına eğilmeyi istediğini savunan Lopez ise “ETA ile tanrının her günü mücadele eden bir başkan olacağım” dedi. 

ETA: İlk hedef Lopez

İspanya ile Fransa’nın sürekli operasyonları karşısında 2006’da ilan ettiği kalıcı ateşkesi dokuz ay sürdürebilen ETA ise Lopez’i ‘öncelikli hedef’ diye niteledi. Bask halkının,  40 yıllık ETA şiddetinden bezse de, Lopez’in Bask kimliğine karşı atacağı adımları sindirmesi zor. (afp, ap, bbc)