'Başörtü şehidi'nin katiline müebbet

'Başörtü şehidi'nin katiline müebbet
'Başörtü şehidi'nin katiline müebbet

İslam âleminin ?başörtü şehidi? dediği Şirbini?nin katili duruşmalara kar maskesiyle katıldı. Müslümanlar mahkeme önünde namaz kılıp ırkçılığı protesto etti. FOTOĞRAFLAR: AP

Alman yargısı, kendisini dava eden başörtülü hamile kadını mahkemede 16 kez bıçaklayıp öldüren Wiens'i müebbet hapse çarptırdı. İyi halden indirim olmayacak

DRESDEN - Almanya’nın Dresden kentinde ‘terörist’ diye hakaret ettiği için aleyhine dava açan Mısırlı üç aylık hamile Merve Şirbini’yi mahkeme salonunda 16 yerinden bıçaklayarak katleden Rus asıllı Alman Alex Wiens ömür boyu hapse çarptırıldı. Cinayetin de gerçekleştiği Dresden’deki Eyalet Mahkemesi’nde dün yapılan son duruşmada, yüzü maskeli 28 yaşındaki Wiens ölüm tehditleri aldığı için kurşun geçirmez cam arkasında yargılanırken, 200 kadar polis ve keskin nişancı da görev yaptı. Olay sırasında Şirbini’nin yardımına koşan kocası Elwy Okaz’ı da ağır yaralayan Wiens’in ‘yabancılara karşı duyduğu nefretle’ hareket ettiğine hükmeden mahkeme, 15 yıl sonra iyi halden serbest bırakılmamasına da karar verdi.

Rusya’dan şizofren belgesi
Sürekli başörtüsü takan Şirbini, Ağustos 2008’de bir çocuk parkında, oğlunu bindirebilmek için Wiens’ten salıncaktan inmesini istemiş,  ‘terörist’, ‘İslamcı’ ve ‘fahişe’ hakaretleriyle karşılaşmıştı. Bu yüzden  780 avro para cezasına mahkum edilince kararı temyize götüren Rus asıllı Alman, 1 Temmuz’daki duruşmada tekrar karşılaştığı Şirbini’yi üç yaşındaki oğlu Mustafa ile kocasının gözleri önünde öldürmüştü.  Hatta Alman polisi saldırgan sandığı kocayı bacağından vurmuştu.
Avukatları, Wiens’in yabancıları sevmese de cinayeti önceden planlamadığı ve 18 santimlik mutfak bıçağını hep çantasında taşıdığını öne sürdü. Ama Wiens’in 2001’de ‘farklılaşmamış şizofreni’ tanısıyla askere alınmadığına dair Rus belgesi de işe yaramadı.
Şirbini’yi ‘başörtü şehidi’ diye anan Müslüman alem, cinayet kadar buna Alman siyasetiyle medyasının yavaş tepki vermesine de öfkelenmişti. Tahran’daki Alman elçiliğine yumurta yağdırılıp duvarına Başbakan Angela Merkel’e atıfla ‘Nazi Angie’ yazılmıştı.
Dün Mısır Dışişleri Wiens’e en yüksek cezanın verilmesini memnuniyetle karşılayıp ‘adaletin yerini bulduğunu’ söyledi. Mahkeme salonu dışında toplanan çoğu Müslüman 200 protestocu, hükümeti özellikle internet üzerinden yayılan ırkçılıkla mücadeleye çağırdı. Sözcüleri, “Almanların herkesten daha iyi bildiği gibi, azınlıkları hedef alan propagandanın nerelere varacağını tarih göstermiştir” dedi. (afp)