Başörtüsü ve peruk

Türk devletinin eğitimci ve öğrencilere kampüs dahilinde başörtüsünü tamamen yasaklaması, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne göre yasalara uygun ve inanç özgürlüğünü ihlal etmiyor.
Haber: WOFGANG GÜNTHER LERCH / Arşivi

Türk devletinin eğitimci ve öğrencilere kampüs dahilinde başörtüsünü tamamen yasaklaması, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne göre yasalara uygun ve inanç özgürlüğünü ihlal etmiyor. Bu yargı kararı, Türkiye'de yıllardan beri devam eden kültür savaşını sona erdiremez; bilakis bu karar, kültür savaşını muhtemelen daha güçlü bir şekilde, ülkedeki laikler ile tutucuların onunla yaşayabilecekleri, uzun zamandır işaretleri alınan bir uzlaşıya yönlendirecektir. Her ne sebeple olursa olsun saçlarını bir örtü ile kapatmakta ısrar eden öğrenciler çoktandır, aynı hedefe hizmet eden fakat dikkat çekmeyen peruk kullanmaya başladılar.
Alınan duyumlara göre, yapay saç üreticileri Türkiye'deki büyük talepten daha şimdiden memnuniyet duyuyorlar. Kadınlar başörtüsü ile üniversitenin kapısına kadar gidiyor, burada başörtüsünü peruk ile değiştiriyor ve böylece kendi geleneklerine sadakatsizlik etmeden devletin öne sürdüğü koşulları yerine getiriyor. Kampüsü terk ettiğinde ise yeniden başörtüsünü bağlıyor. Bu, peruk üreticilerinden yana verilmiş bir karardır. (14 Kasım 2005)