'Başörtüsü yasağı insan haklarının ihlali'

BERLİN - New York merkezli İnsan Hakları İzleme örgütü (HRW), Almanya’nın 16 eyaletinden sekizinde öğretmenlerle memurlara getirilen başörtüsü yasağının Müslüman kadınların insan haklarını ihlal ettiğine dair rapor yayımladı. Örgütün sekiz aylık araştırması dini simge taşınma yasağının Müslüman karşı ayrımcılık yaptığını, inanç temelinde kamu sektöründen dışladığını savundu.
Başörtüsünü çıkarmayı reddeden kadın öğretmenlerin çoğunun ceza aldığı veya işten atıldığını, bazısının taşınmadığını kaydeden raporda, “Yasak, kadınları meslekleriyle dini inançlarını sergileme arasında tercihe mecbur bırakıp dini özgürlüğü ve eşit muameleyi ihlal ediyor. Bunun kadınların yaşamında somut derin etkisi var” denildi. Rabia adlı bir öğretmenin şu deneyima aktarıldı: “İlk gün okulda tuvalete girip görünüşümü değiştirdim. Ama bir meslektaşım benimle konuşmaya başladığında gözyaşlarına boğuldum. Oğlum bana ‘Hangisi daha önemli, Allah mı iş mi’ diye sordu. ‘Bu karmaşık bir mesele’ diye yanıtladım.” Bir başka kadın da “Okullarda temizlik yaptığımız sürece kimsenin başörtüsüyle bir sorunu yoktu” dedi.
Sekiz eyaleti Almanya’nın uluslararası hukuk yükümlülükleri uyarınca yasağı kaldırmaya çağıran HRW, Afganistan, Suudi Arabistan ve İran gibi ülkeleri kadınları dine uygun giymeye zorladığı için eleştirdiğini, Almanya’da da başörtülülerin iş piyasasından dışlanmasının insan hakları ile kadın haklarına aykırı olduğunu savundu. (afp, aa)