Başörtüsüne gamalı haç muamelesi

Hz. Muhammed karikatürleriyle İslam dünyasını ayağa kaldıran Danimarka'da, bu kez Müslüman milletvekili adayı Esma Abdülhamid'in "Parlamentoda başörtümü çıkarmam" çıkışı büyük tartışma yarattı.
Haber: CENGİZ KAHRAMAN / Arşivi

KOPENHAG - Hz. Muhammed karikatürleriyle İslam dünyasını ayağa kaldıran Danimarka'da, bu kez Müslüman milletvekili adayı Esma Abdülhamid'in "Parlamentoda başörtümü çıkarmam" çıkışı büyük tartışma yarattı. Yeşiller ve komünistlerden oluşan Birlik Listesi'nden 2009'daki seçimde vekil adayı gösterilmesine kesin bakılan Filistin asıllı Abdülhamid'e ilk tepki, aşırı sağcı Halk Partisi'nden geldi. Partinin papaz kökenli vekili Sören Krarup, 'İslam ve Nazizm ile başörtüsü ve Gamalı Haç'ı' bir tutup "Gamalı Haç, Naziler için neyse başörtüsü de İslam için odur" çıkışı yaptı. İslam'ı 'totaliter' diye niteleyen Krarup, "Başörtüsü, Müslüman olmayanları kâfir ilan eden ve ortadan kaldırılmalarını emreden bir dinin sembolü. Bu sembolün parlamento kürsüsünde görünmesine katlanacak mıyız?" ifadelerini kullandı.
'Aşırı sağcı lider çok ileri gitti'
Geçen yıl devlet kanalı DR2'de başörtüsüyle sunuculuk yaptığında da tepki çekmiş olan Abdülhamid ise Krarup'un 'İslam'ı tehlikeli göstermeye çalıştığı' eleştirisi yaptı. Krarup'un çıkışı, parlamento ikinci başkanı Svend Auken'in de tepkisini çekti. Auken, "Ülkemizde 300 bin kişinin inandığı ve yüzyıllardır var olan bir dinin Nazizmle kıyası, Danimarka'da bazı kişilerin bu konuda ne kadar ileri gittiğini gösteriyor" eleştirisi yaptı.
Eğitim ve Din İşleri Bakanı Bertel Haarder, "Başörtüsü Nazi sembolleriyle kıyaslanamaz. Başka bir İslamcı sembol olsa, belki kabul edilebilirdi. Ama tüm Müslümanlar aynı kefeye konulamaz" yorumu yaptı.