Basra'da her belanın sorumlusu dev porsuk

İşgalin dört yıldır yarattığı şiddet canavarından korkmayan Iraklıları 'insan eti yiyen' dev bal porsukları (ratel) efsanesi tarumar etti.

BASRA - İşgalin dört yıldır yarattığı şiddet canavarından korkmayan Iraklıları 'insan eti yiyen' dev bal porsukları (ratel) efsanesi tarumar etti. Güneydeki Şii kenti Basra'da insanlar sokaktaki canavar söylentisi yüzünden geceleri dışarı çıkamaz oldu. Tüfekleri kapan çiftçilerin birkaç bal porsuğu öldürmesi de korkuları yatıştırmadı.
İddia o ki, bal porsuklarını Şii milislerle başı dertte olan Britanya güçleri getirdi. Bir bal porsuğu videosu cepten cebe dolaşırken, 'canavarı' görenlerden biri 'Uyurken başıma çarptı', diğeri, 'Köpek kadardı, başı maymuna benziyordu, çok hızlıydı', bir başkası, 'Bir sığırı paramparça edip yedi' diye izlenimlerini anlattı.
Korku ayyuka çıkınca devreye bilim adamları girdi. Hayvan Hastanesi Müdürü Veteriner Muştak Abdülmehdi öldürülen porsukları inceleyip, "Bunlar bu bölgede 1986'daki darbeden önce vardı. El Girayri ya da El Girta diye bilinirler. Britanya güçlerinin getirdiğini söylemek yanlış ve bilimsel değil" dedi. Veterinerlik Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Gazi Yakup Azzam da, Saddam'a karşı 1986'daki suikast girişimi sonrası kurutulan sazlıkların yeniden oluşmaya başlamasıyla porsukların çoğaldığını söyledi. Britanya ordusu sözcüsü de bal porsuklarının geceleri ortaya çıkan etoburlar olduğunu ama kışkırtılmadıkları sürece insana zarar vermediğini anlattı.
Bal porsuğu bir yılanı 15 dakikada yiyor
Afrika, İran'ın doğusu ile Hindistan'ın batısında yaşayan bal porsukları, Guinness Rekorlar Kitabı'nda uzun yıllar 'dünyanın en korkusuz hayvanı' olarak nitelendirilmişti. Bal porsukları, bir kobra yılanını kolayca öldürüp timsahlara saldırabilme kapasitesine sahip. 14 kilo civarındaki bir bal porsuğunun, 1.5 metrelik bir yılanı mideye indirmesi sadece 15 dakika sürüyor.