Basra'da şehir efsanesi sincap

Irak'ta, ABD liderliğindeki işgalin üzerinden geçen dört yılın ardından gece gündüz teklemeden işleyen tek mekanizma olan 'dedikodu çarkı'nın ürettiği 'insan eti yiyen' bal porsuğu (ratel) efsanesi güneydeki Basra sakinlerini perişan etmişken, şehir efsaneleri komşu İran'a kadar sıçradı.

BASRA - Irak'ta, ABD liderliğindeki işgalin üzerinden geçen dört yılın ardından gece gündüz teklemeden işleyen tek mekanizma olan 'dedikodu çarkı'nın ürettiği 'insan eti yiyen' bal porsuğu (ratel) efsanesi güneydeki Basra sakinlerini perişan etmişken, şehir efsaneleri komşu İran'a kadar sıçradı. İran basınına bakılırsa, 'Basra'ya canavar bal porsukları salıp insanları geceleri sokağa çıkamaz hale getiren' Britanya ordusu, sincaplara da minyatür gözetleme cihazları yerleştirip sınır boylarına casusluğa yolluyor. Hatta haberlere göre, 'tetikteki' İran istihbarat ajanları, son dönemde tam 14 'casus sincabı İran
ulusu aleyhinde harekete geçmelerinden önce' yakalama başarısını göstermiş.
'Yılan yumurtası bırakıyorlar'
Irak basınına bakılırsa da, Şii milislerle başı dertte olan Britanya güçlerinin marifetleri de, görenlerin "Köpek kadardı, başı maymuna benziyordu ve çok hızlıydı" ya da "Bir sığırı paramparça edip yedi" diye anlattığı bal porsuklarıyla sınırlı değil. Britanya askerleri, bölgedeki su yollarına yılan yumurtaları bırakıyor. Ayrıca Britanya askerlerinin Basra sokaklarına da kasıtlı olarak kuduz hastalığı taşıyan polis köpekleri saldıkları iddiaları alıp başını gitmiş durumda. (New York Times)